Ile wydaje na nas NFZ? Sprawdzimy w internecie

Udostępnij:
Do konsultacji publicznych trafił w poniedziałek projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta. W IKP pacjenci będą mieli w przyszłości dostęp do historii leczenia, dokumentacji medycznej oraz informacji o kosztach świadczeń.
- To będzie miejsce, w którym pacjent będzie mógł skorzystać z e-usług w systemie ochrony zdrowia – poinformował wiceminister Janusz Cieszyński i dodał: – Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na równych warunkach.

Przepisy ustawy o IKP umożliwią także pielęgniarkom i położnym wystawianie recepty nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem internetu.

Internetowe Konto Pacjenta będzie powiązane ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP), który funkcjonuje z dużym pozwodzeniem. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia dane dostępne obecnie w ZIP będą także widoczne w IKP, a posiadacz konta w jednym z serwisów będzie mógł bez dodatkowego logowania się skorzystać z drugiego.

- Wykorzystamy bezcenne doświadczenia Funduszu zdobyte podczas prowadzenia ZIP, a ponad 1,5 miliona jego użytkowników będzie mogło od razu skorzystać także z IKP – powiedział wiceminister Cieszyński.

Projekt ustawy przewiduje także możliwość zamieszczenia w dokumentacji medycznej informacji o koszcie leczenia pacjenta.

Przeczytaj także: "Wystawiajmy pacjentom rachunki".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.