Inwestujcie w zdrowie matek i dzieci!

Udostępnij:
Autorytety medyczne, wybitni ekonomiści i politycy uczestniczący w Sympozjum Rynków Wschodzących zaapelowali do rządów krajów rozwijających się, w tym Polski, aby opracowały strategie, które poprawią jakość życia kobiet i dzieci.
Uczestnicy Emerging Markets Symposium przekonywali, że właściwe odżywianie we wczesnym dzieciństwie, w latach młodzieńczych oraz w wieku produkcyjnym są kluczowym czynnikiem wpływającym na społeczny i ekonomiczny rozwój. Podkreślali, że gospodarki wschodzące mają wystarczające zasoby oraz programy, by rozwiązać chroniczne problemy ze zdrowiem matek i dzieci, i działania te przynoszą już pozytywne efekty. Jako przykład podawali obniżające się wskaźniki śmiertelności matek i dzieci. Mimo to nadal wiele pozostaje do zrobienia.

Wyników badań zaprezentowanych podczas Sympozjum Rynków Wschodzących 2014 dowodzą, że dysponujemy mocniejszymi niż kiedykolwiek wcześniej dowodami na znaczenie dobrego odżywiania się kobiety przed zajściem w ciążę, w czasie jej trwania oraz w pierwszych 6 miesiącach karmienia piersią, gdy mleko matki jest jedynym pokarmem niemowlęcia. Pierwsze 1000 dni życia (czyli do 2. roku życia) są kluczowe, ponieważ mogą trwale wpłynąć na przyszły rozwój fizyczny i poznawczy dziecka.

Międzynarodowi eksperci zwracają uwagę, że konieczne jest wprowadzenie nowej polityki w zakresie żywienia, aby powstrzymać epidemię niedorozwoju pod względem wzrostu oraz otyłości. Ostrzegają, że niewłaściwe pożywienie i opieka we wczesnym dzieciństwie mogą rzutować na całe życie, a skutki mogą być nieodwracalne i mają wpływ na osiągnięcia w nauce, postawę ciała I potencjał zarobkowy. A to wszystko wpływa w dłuższym okresie na rozwój I dobrobyt narodowy.

Przewodniczący Sympozjum Rynków Wschodzących, premier Pakistanu Shaukat Aziz, powiedział, że rynki wschodzące nie mogą oczekiwać podtrzymania wzrostu i stworzenia spójnych społeczeństw czy też osiągnięcia politycznej stabilności, jeśli nie pochylą się nad zaogniajacymi się problemami zdrowia matek i dzieci oraz ubogiej diety w ciągu całego życia.

Z danych zebranych do tej pory w trakcie międzynarodowego projektu Intergrowth 21 finansowanego przez fundację Gatesów wynika, że przy najbardziej optymalnych warunkach dzieci urodzone na całym świecie, włącznie z krajami rozwijającymi się, mogą cieszyć się takimi samymi szansami na wzrastanie I rozwój. Zespół Intergrowth 21 zaprezentował wstępne wyniki swoich badań, dowodzące, że rozwój płodowy jest bardziej zdeterminowany przez warunki społeczne, ekonomiczne, żywieniowe I środowiskowe matki przed ciążą oraz w czasie jej trwania niż poprzez pochodzenie etniczne.

Nowy kierunek w epigenetyce ukazuje, że czynniki środowiskowe, jak uboga dieta podczas ciąży, mogą modyfikować zachowanie genów płodu, wpływając na jego rozwój. Te zmiany utrzymują się do wieku dojrzałego, prowadząc do wyższego ryzyka zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie i schorzenia sercowo-naczyniowe i mogą mieć wpływ na kolejne pokolenia.

Negatywne efekty rozwoju poznawczego I fizycznego noworodków prowadzą do mniejszej produktywności w pracy. Trwające 30 lat badanie dowiodło, że Gwatemalczycy, którzy byli lepiej odżywiani w łonie matki i we wczesnym okresie życia, osiągali wyższe stawki godzinowe niż ci, którzy nie byli dobrze odżywiani.

Wzorce wzrostu oraz przemiany materii ustanowione w pierwszych 1000 dniach życia determinują wzrost w przyszłości. Dzieci, które są niskie w wieku lat 2, raczej nie nie wykorzystają swojego potencjału wzrostu i pozostaną niskie jako dorośli. Niewłaściwy rodzaj pożywienia w tym kluczowym 1000-dniowym okresie zwiększa także prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

Uczestnicy sympozjum zaapelowali do rządów krajów rozwijających się, aby bardziej się angażowały w programy zdrowotne dla matek i dzieci m.in. poprzez poprawę pozycji kobiet, wystandaryzowanie opieki nad matką i noworodkiem, wprowadzenie nowego, światowego wskaźnika urodzeń, aby wychwycić różnice populacyjne ekspozycji podczas ciąży na czynniki odżywiania oraz środowiskowe, pochylenie się nad problemem i konsekwencjami nieplanowanych oraz niechcianych ciąż (włączając gwałt, aborcję, brak edukacji seksualnej, słaby dostęp do antykoncepcji, nieodpowiednie wzorce rodzinne i wychowawcze).

Sympozjum Rynków Wschodzących (EMS) powstało w 2008 roku z inicjatywy Green Templeton College na Uniwersytecie Okfsordzkim w celu promowania rozwiązań najważniejszych problemów ludzkiej egzystencji w krajach rozwijających się.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.