Izraelska lekcja dla polskich menedżerów szpitali

Udostępnij:
Ośmioosobowa delegacja Polska Federacja Szpitali uczestniczyła w Hospital Study Tour w Tel Avivie. Izraelska ochrona zdrowia to jedna z najlepszych w świecie. Czego nauczyli się i co podpatrzyli polscy menedżerowie? Co przekazali izraelskim kolegom?
Podczas pierwszego dnia wizyty dyrektorzy szpitali PFSz zwiedzili Szpital Assuta, działający w modelu koordynowanej ochrony zdrowia. Szpital należy do jednej z czterech organizacji koordynowanej ochrony zdrowia działających w Izraelu. Jest to szpital wyłacznie zabiegowy, dysponujący najnowocześniejszym sprzętem, wykonujący 120 tys. operacji rocznie, dysponujący 16 salami operacyjnymi, 230 łóżkami wielkofunkcyjnymi oraz 13 łóżkami intensywnej terapii.

Izrael wydaje na ochronę zdrowia 2300 USD na osobę na rok i może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami zarówno w prewencji, jak i w leczeniu. Około 90% pacjentów jest zadowolonych z opieki szpitalnej, a wyniki rankingów satysfakcji są regularnie publikowane. Około 80% obywateli posiada dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. System ubezpieczenia powszechnego zapewnia dość szeroki zakres usług, szczególnie w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia.

Bardzo sprawna jest podstawowa opieka zdrowotna. Szpitale dysponują ogromnymi, jak na nasze warunki, funduszami. Szpital Assuta posiada np. własny fundusz asekuracyjny o wysokości 20 mln EUR. Jednym z problemów izraelskich szpitali jest wzrastająca roszczeniowość i medycyna defensywna.

W drugim i trzecim dniu wizyty delegacja uczestniczyła w targach medycznych "MedinIsrael", wielkiego wydarzenia z udziałem licznych innowacyjnych firm sektora ochrony zdrowia. Targi połączone były z Konferencją naukową, podczas której wystąpił prezes PFSz, Jarosław J. Fedorowski (w sesji dot. inteligentnego szpitala). Prezes PFSz zwrócił uwagę na konieczność stałego dostosowywania technologii medycznych do możliwości coraz to starszych pacjentów oraz personelu medycznego.

Prezes PFSz mówił także o niekorzystnym zjawisku nadmiernej rotacji dyrektorów szpitali, utrudniającej implementowanie i modyfikowanie nowoczesnych technologii, czy rozwiązań organizacyjnych, co spotkało się z aplauzem licznych menedżerów szpitali obecnych na sali.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.