Jak oskubać „Brukselkę”: dostaliśmy kasę na koordynowaną opiekę zdrowotną

Udostępnij:
Narodowy Fundusz Zdrowia przyspieszył prace nad wprowadzeniem w Polsce koordynowanej opieki zdrowotnej. Jest o co walczyć: na wdrożenie nowych rozwiązań pieniądze wykłada Bank Światowy.
Jesteśmy w pierwszym etapie projektu „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK)”. Wartość: 6 mln zł.

- Wypracowane zagadnienia będą ważnym elementem w pracach Banku Światowego i Narodowego Funduszu Zdrowia przy tworzeniu ostatecznych modeli Koordynowanej Opieki Zdrowotnej – deklaruje NFZ.

Tak jak większość państw świata popadliśmy w poważną pułapkę: medycyna została podzielona na zbyt wiele specjalizacji. Każdy pacjent wyleczony przez wybitnych w swoich dziedzinach specjalistów pozostaje jednak z trudnym do rozwiązania problemem. Po wyjściu ze szpitala, w którym uratowano mu życie po zawale, pozostaje z problemem – co dalej? – zupełnie sam. Nie wie jak poruszać się w systemie dalej, nie ma instytucji, która w tym poruszaniu pomogłaby mu poruszać się dalej. Jak to zmienić?

- Nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi. Systemy bardziej holistyczne już funkcjonują, czy to w Wielkiej Brytanii, w Niemczech – deklarował Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

Poligonem doświadczalnym dla stosowania KOZ ma być rządowy projekt opieki nad kobietami w ciąży.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.