Refundowana recepta farmaceutyczna? Są zmiany w projekcie
Tagi: | refundowana recepta farmaceutyczna, apteka, apteki, farmaceuta, farmaceuci, recepta, szczepionki, szczepionka, refundacja |
Ministerstwo Zdrowia opublikowało zmienioną wersję projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Znajdują się w niej zmiany, które dotyczą farmaceutów.
Farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na szczepionki – zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Projekt przewiduje zmiany umożliwiające farmaceutom wystawianie recept farmaceutycznych na produkty immunologiczne w szerszym niż dotychczas wymiarze.
W obecnym stanie prawnym, na podstawie art. 96 ust. 41 u.p.f., recepta farmaceutyczna może być wystawiona również na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzania szczepienia ochronnego przeciw grypie w aptece ogólnodostępnej. Recepta ta jest podstawą zastosowania produktu leczniczego w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił tę receptę.
Jak wyjaśnia w uzasadnieniu resort zdrowia, projekt rozszerza zakres normy z art. 96 ust. 41 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, stanowiąc, że recepta farmaceutyczna będzie mogła być wystawiona na produkty immunologiczne niezbędne do przeprowadzania w aptece zalecanego szczepienia ochronnego w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Recepta ta nadal będzie podstawą zastosowania produktu immunologicznego (szczepionki) w aptece, w której farmaceuta wystawił na nią receptę (co w praktyce oznacza, że pacjent może zostać zaszczepiony w aptece ogólnodostępnej bezpośrednio w związku z nabyciem w tejże aptece danej szczepionki na podstawie tak wystawionej recepty).
Co istotne, w projekcie ustawy wprowadzono zmiany, które wynikają z faktu, że zarówno recepty wystawione dla osób określonych w art. 95b ust. 3 u.p.f., jak i recepty farmaceutyczne na produkty immunologiczne, będą mogły dotyczyć produktów leczniczych, dla których wydano decyzję o objęciu refundacją w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o refundacji, które będą wydawane za odpłatnością, o której mowa w art. 6 ust. 2 tej ustawy.