Jak tworzy się kolejki do lekarza

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia z dnia na dzień postawione zostało przed koniecznością skrócenia kolejek w terminie 3 miesięcy. A jak te kolejki powstają? Między innymi poprzez rozporządzenia powstające w resorcie zdrowia. Zwraca na to uwagę w otwartym liście Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
Towarzystwo kwestionuje rozporządzenia ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2013, poz. 1565).

- W załączniku do tego rozporządzenia w zakresie wyrobów medycznych – zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej 10 sztuk (kod P.91) - określono osoby uprawnione do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Dla pacjentów do 26. roku życia zlecenie może wystawić: lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii, lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii, lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii, a także kontynuacja przez pielęgniarkę lub położną ubezpieczenia zdrowotnego przez okres do 3 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej – czytamy w komunikacie.

A czy tkwi problem? We wprowadzonych dla tej grupy pacjentów zmianach pominięto lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych.

- Konsekwencją tego zapisu jest to, że młody dorosły stosujący pompę insulinową – między 18. a 26. rokiem życia - który leczy się w gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej u lekarza specjalisty chorób wewnętrznych ma ograniczony dostęp do należnych mu świadczeń. Szczególnie dotyczy to świadczeniobiorców zamieszkujących poza dużymi ośrodkami – podaje towarzystwo.

Dotychczas lekarz specjalista chorób wewnętrznych mógł wypełnić zlecenie na zaopatrzenie w zestawy infuzyjne. Ale już nie może. Pacjent musi ustawić się w kolejce do specjalisty, specjalista ograniczony jest kontraktem, ma swoje limity, pacjenta zapisze późny termin – i straci czas: wypisze wskazanie, które jest tak oczywiste, że sprawę mógłby załatwić lekarz rodzinny. Tego czasu, tego limitu, tego kontraktu – zabraknie dla bardziej potrzebujących, a kolejki do specjalistów: wydłużą się.

- Uprzejmie prosimy o uzupełnienie omawianego zapisu o lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych – konkluduje Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.