Jak uchronić przed HIV młodych uczestników masowych imprez muzycznych?

Udostępnij:
Lista masowych imprez muzycznych, które co roku odbywają się w Polsce, jest długa. Dzięki programom edukacyjnym, które zostaną zrealizowane w ramach ruszającej piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci, udział w tych wydarzeniach ma stać się bezpieczniejszy.
Dr Andrzej Depko, neurolog, seksuolog i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej przestrzega przed ryzykownymi zachowaniami seksualnymi podejmowanymi przez młodych ludzi na imprezach masowych. Jego opinie potwierdzają przedstawiciele organizacji pozarządowych edukujących młodzież na festiwalach oraz eksperci zajmujący się problemem HIV w Polsce. Co robić, żeby zmniejszyła się liczba osób zakażających się tym wirusem przed 20 rokiem życia? Mają w tym pomóc programy, które odbędą się w ramach ruszającej piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci.

– Świadomość, że prezerwatywy chronią nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami zakaźnymi jest wciąż mała. Ludzie nie zdają sobie sprawy z całej puli chorób przenoszonych drogą płciową. Szczególnie młodzi, idący np. na imprezę. Nie mają ze sobą prezerwatyw. A jak widzą ładną, czystą i zdrowo wyglądającą osobę, to zakładają, że na pewno jest zdrowa. To złudne myślenie. Zwłaszcza, że imprezy masowe sprzyjają ryzykownym zachowaniom seksualnym. Opadają systemy kontroli, pojawiają się za to stany euforyczne oraz poczucie jedności i szczęścia. Nietrudno w takich sytuacjach o przypadkowy seks, który może źle się skończyć – powiedział dr Andrzej Depko.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, co roku w Polsce HIV zakaża się ponad 1000 osób. Co gorsza, według szacunków UN AIDS, ponad 50 proc. zakażeń wirusem dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. Według Roberta Łukasika ze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”, w Polsce co 10 osoba seropozytywna zakaziła się przed 20-stką. W szybkim tempie wzrasta też liczba zakażeń wśród osób w wieku 30-39 lat.

Jednym z celów piątej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci jest edukacja i profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową w tym zakażeń HIV, HCV, HBV skierowana do młodych ludzi uczestniczących w imprezach masowych, takich jak festiwale muzyczne, a także dyskoteki i kluby nocne. Polski kalendarz festiwali muzycznych zakłada 20 dużych imprez. Mniejszych wydarzeń i tysięcy imprez klubowych nie sposób wymienić. To dobra wiadomość, ale niestety wiążąca się z ryzykiem rozprzestrzeniania się HIV.

– Czas skończyć z przekonaniem, że HIV dotyczy wszystkich tylko nie mnie, bo ja nie należę do grupy ryzyka. Grup ryzyka nie ma. Są jedynie ryzykowne zachowania seksualne, a do nich należy uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Dlatego tak ważna jest edukacja młodzieży. V edycja konkursu Pozytywnie Otwarci to szansa dla wszystkich organizacji i instytucji, które pragną dotrzeć z profilaktyką HIV/AIDS tam, gdzie dotąd było jej za mało. Serdecznie zapraszam do udziału – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Niezwykle istotnym obszarem tegorocznego konkursu Pozytywnie Otwarci jest także temat edukowania pacjentów z HIV w kwestii adherencji, czyli stosowania się do zaleceń lekarzy. Eksperci są zgodni: leczenie HIV może być skuteczne tylko pod warunkiem skrupulatnego przyjmowania leków zgodnie ze wskazaniem lekarza prowadzącego. Niestety nie wszystkie osoby seropozytywne o tym pamiętają.

V edycja konkursu Pozytywnie Otwarci skierowanego do organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych i publicznych placówek ochrony zdrowia działających na rzecz profilaktyki HIV/AIDS oraz osób żyjących z HIV potrwa do 26 czerwca 2015 roku. Do wygrania są granty finansowe na kwotę do 20 tys. złotych na wdrożenie najciekawszych projektów działań edukacyjnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.