Jedenastu nowych konsultantów krajowych

Udostępnij:
Stało się, co się miało stać: Ministerstwo Zdrowia powołało jedenastu nowych konsultantów krajowych, w tym ośmiu w dziedzinach lekarskich. Kto został konsultantem krajowym?
Prof. dr hab. Karina Jahnz-Różyk objęła obowiązki konsultanta w dziedzinie alergologii. Jest pracownikiem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zaledwie w październiku 2014 roku na to stanowisko była powołana prof. Barbara Rogala z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz został konsultantem w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Pracuje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wcześniej konsultantem krajowym był prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prof. dr hab. Janina Stępińska, kardiolog została konsultantem w dziedzinie intensywnej terapii. Prof. Stępińska jest pracownikiem Instytutu Kardiologii w Aninie. We wrześniu 2013 roku na konsultanta został powołany prof. Andrzej Kübler z USK we Wrocławiu.

Konsultantem medycyny rodzinnej została lek. Agnieszka Jankowska-Zduńczyk ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej Agamed z Piaseczna. Wcześniej był nim prof. Adam Windak, który zrezygnował z funkcji.

Dr hab. n. med. Grzegorz Teresiński objął obowiązki konsultanta z dziedziny medycyny sądowej. Jest pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach została konsultantem neurologii dziecięcej. Zaledwie w październiku 2014 roku na tym stanowisku była dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof.. dr hab. Wiesława Grajkowska objęła obowiązki konsultanta w dziedzinie neuropatologii. Prof. Grajkowska jest pracownikiem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży konsultantem został prof. nadzw. dr hab. Filip Rybakowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W dziedzinie farmacji aptecznej konsultantem krajowym została dr n. farm. Elwira Telejko ze Studium Kształcenia Podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UMB w Białymstoku, w dziedzinie psychologii klinicznej dr n. hum. Bernadetta Izydorczyk z NZOZ Ośrodek Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka” w Gliwicach, w dziedzinie zdrowia środowiskowego prof. dr hab. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra J. Nofera w Łodzi.

Wakaty konsultantów są w dziedzinach: angiologii, medycyny morskiej i tropikalnej, transfuzjologii klinicznej i protetyki stomatologicznej.

Ministerstwo Zdrowia nie informuje ilu konsultantów krajowych nie złożyło oświadczeń o korzyściach w terminie powołując się na oczekiwanie na uzupełnienia formalne, ale jednocześnie powołuje nowych. Nie wiadomo, zatem czy poprzednikom skończyły się kadencje, czy zostali odwołani za niezłożenie oświadczeń lub też sami zrezygnowali.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie informuje ilu konsultantów nie zastosowało się do ustawy i nie przesłało w terminie oświadczeń. Na pytanie dlaczego tak jest odpowiada, że trwają uzupełnienia formalne oświadczeń i jeszcze nie wiadomo kto nie dopełnił obowiązku.

- Samorząd lekarski nie był zachwycony formułą ustawy o konsultantach, bo niedobre jest traktowanie wszystkich, którzy mają relacje z firmami produkującymi leki jako podejrzanych i nie byliśmy tym zachwyceni, ale z drugiej strony wydaje się zastanawiające, że ministerstwo, które uczyniło te przepisy jako jedną ze sztandarowych regulacji w pakiecie onkologicznym teraz jej nie realizuje – mówił niedawno Termedii dr Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.


Ministerstwo zareagowało: nowi konsultanci już obejmują obowiązki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.