Jerzy Buzek doktorem honorowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Udostępnij:
Prof. Jerzy Buzek, były premier, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego został czwartym doktorem honorowym, który nie jest medykiem, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To 67. tytuł doktora honoris causa przyznany przez uczelnię. Uroczystość przekazania doktoratu odbyła się podczas posiedzenia senatu WUM na Zamku Królewskim w Warszawie.
Tradycja występowania o doktoraty honorowe i nadawanie tytułu doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sięga niemal 100 lat.

Jak podkreślił prof. Marek Krawczyk, rektor WUM to, co łączy wszystkich doktorów honoris causa uczelni to fakt, że za ich nazwiskami stoją wielkie umysły, ogrom pracy, wielkie osiągnięcia i nieprzeciętna wiedza.

– Od dzisiaj, szanowny doktorze honorowy, to także pana Alma Mater – mówił prof. Marek Krawczyk.

W laudacji prof. Sławomir Majewski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą WUM powiedział, że tytuł doktora honoris causa Senat uczelni przyznał m.in. za wybitny dorobek naukowy prof. Jerzego Buzka, jego szczególne zasługi dla nauki polskiej, postawę etyczną będącą wzorem godnym naśladowania. Jak również jego wybitny wkład w rozwój dyscyplin naukowych, takich jak inżynieria chemiczna i procesowa, ochrona środowiska, energetyka i inżynieria bezpieczeństwa oraz wspieranie społeczności akademickiej uczelni. Akcentował też, że prof. Buzek jest niekwestionowanym autorytetem w kraju i na świecie.

Nowy doktor honoris causa WUM powiedział, że uzyskanie tytułu, który jest najwyższym uznaniem, jakie można otrzymać od społeczności akademickiej, jest dla niego największym powodem do szczęścia. Zaczynając wykład „Chora Europa? – Jak można jej pomóc” Jerzy Buzek powiedział, iż choć tytuł wykładu brzmi medycznie, nie będzie koncentrował się na tematyce czysto medycznej. Mówił m.in., jak wyleczyć Europę z kryzysu, jak dbać o jej dobrostan, jakie lekarstwo ekonomiczne podać. Ponosił, iż bardzo ważna jest diagnoza, dowiedzenie się skąd „choroba”.

– Często mówimy, że winna jest ekonomia, gospodarka, potem załamanie wzajemnego zaufania i solidarności. Dzisiejszy kryzys jest nie tylko kryzysem ekonomicznym, ale również, a może przede wszystkim, kryzysem wartości. Oddzielenie gospodarki od moralności, to prawdziwe otworzenie puszki Pandory, z której wyleciały chciwość, zachłanność, niesprawiedliwość, korupcja, nepotyzm, przemoc ekonomiczna – mówił prof. Buzek. Akcentował, że gospodarka nie działa na pustyni, a w obrębie kultury, której fundamentem jest zbiór pewnych wartości. Podnosił, iż, owe wartości budują kapitał społeczny, wspólnie akceptowalne normy, wzajemne zaufanie oraz gotowość do współpracy. Podkreślił także, że lekarstwa polityczne, to nie tylko wspólnota ekonomiczna. – Potrzebna jest jedność, konsolidacja. W jedności jest siła – mówił Jerzy Buzek.

Podczas posiedzenia senatu WUM wręczony został także „Medal za Zasługi dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” prof. Andrzejowi Iwo Dobrzańskiemu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.