Kapelani polskich szpitali jednoczą się

Udostępnij:
W Krakowie powstało Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Twórcy deklarują chęć podniesienia poziomu opieki duszpasterskiej i duchowej, aby jej poziom był jeszcze wyższy. Prezesem została Małgorzata Krajnik.
- Z poziomem opieki duszpasterskiej mogłoby być lepiej, bo kapelani bardzo często są przeciążeni obowiązkami. Komunia św. zajmuje tyle godzin, że o dłuższej rozmowie nie ma już mowy. Chorzy bardzo jednak na to czekają, a doświadczenie kapelanów pokazuje, że to właśnie w tym miejscu, nierzadko u kresu życia, dokonują się najpiękniejsze nawrócenia i przemiany serc – zauważa portal krakow.gosc.pl .

Lekarze i znawcy tego tematu - zarówno z Krakowa, jak i z innych miast Polski - którzy problem dostrzegają, postanowili zjednoczyć siły i stworzyć instytucję, która wyjdzie naprzeciw wyzwaniom, z jakimi mają do czynienia kapelani.

- Tym, z czym najmocniej zderzają się lekarze, nie są choroby ani ból fizyczny, ale ból duchowy, którego nie da się uśmierzyć lekami. Często są to nierozwiązane sprawy z przeszłości czy poszukiwanie odpowiedzi na pytania egzystencjalne, a więc o to, po co żyjemy, jaki jest sens cierpienia, przemijania. Potrzeba więc osób (niekoniecznie duchownych), które będą wspierać kapelanów w trudnych rozmowach - uważa dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik z Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK w Bydgoszczy, prezes interdyscyplinarnego Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.

Dodaje, że szpital jest dla chorych polem walki o zdrowie, dlatego trzeba zrobić wszystko, by czuli się w nim maksymalnie bezpieczni.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.