Karta Praw Osób z Autyzmem uchwalona

Udostępnij:
Posłowie podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu jednogłośnie poparli uchwałę w sprawie Karty Praw Osób z Autyzmem. Karta obejmuje wiele dziedzin funkcjonowania osób z autyzmem. Stwierdza m.in., że osoby z autyzmem nie mogą podlegać dyskryminacji.
Karta ma 19 podpunktów. Mówią m.in. o tym, że osoby z autyzmem mają prawo do:
- możliwie niezależnego i w pełni wartościowego życia, pozwalającego na pełne rozwinięcie własnych możliwości i pełnienie ról społecznych, - przeprowadzonej w możliwie najwcześniejszym okresie życia diagnozy i opinii medycznej oraz psychologicznej, - bezpłatnej edukacji, dostosowanej do możliwości i potrzeb ucznia z autyzmem i pozwalającej na pełnienie ról społecznych, w tym szczególnie ról zawodowych, - warunków mieszkaniowych uwzględniających specyficzne potrzeby i ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności, - odpowiedniego przygotowania zawodowego oraz zatrudnienia, - egzystencji w warunkach odpowiednich do ich możliwości i potrzeb.

Według danych Autism Europe 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób. Zaś z szacunków dotyczących Stanów Zjednoczonych wynika, iż jedno na 166 urodzonych dzieci jest dotkniętych tym rodzajem niepełnosprawności.
Jak informuje Fundacja SYNAPSIS, której celem jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom w Polsce nie ma dokładnych danych, co do liczby osób z autyzmem. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było) należy ocenić, iż w Polsce osób tych może być co najmniej 30 000, a nawet dużo więcej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.