Kiedy lekarz może sam wysłać do ZOL, kiedy musi zasięgać opinii samorządu

Udostępnij:
Od 1 lipca wniosek o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego i pielęgnacyjno-opiekuńczego pacjentowi może wystawić jego lekarz. Nie jest już potrzebna decyzja administracyjna gminy lub starostwa.
-Taką regulację wprowadził art. 172 pkt 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 z późn. zm.) w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Brakuje jednak regulacji, które precyzowałyby, jak zakład ma postąpić, gdy musi odmówić przyjęcia pacjenta - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

– Dotyczy to sytuacji, gdy osoba ta nie spełnia kryteriów medycznych. Często jednak, jaki jest rzeczywisty stan zdrowia, nie jesteśmy w stanie ocenić od razu, bo trzeba wykonać dodatkowe badania – podkreśla Zbigniew Trzeciak, dyrektor Zakładu OpiekuńczoLeczniczego SPZOZ Warszawa-Radość.

Resort zdrowia przygotował więc projekt nowelizacji rozporządzenia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. nr 140, poz. 1147 z późn. zm.). Zgodnie z nim w sytuacji, gdy stan zdrowia chorego nie uprawnia go do leczenia w zakładzie, kierownik w porozumieniu z lekarzem odmówi przyjęcia. Projekt zawiera wzór odmowy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.