Kiedy nabór pacjentów z przeciętym rdzeniem kręgowym do innowacyjnych operacji?

Udostępnij:
Po tym, jak pod koniec października na ustach całego świata była nowatorska, udana operacja przeciętego rdzenia kręgowego, w sercach osób sparaliżowanych pojawiła się nadzieja na powrót do sprawności. Przeprowadzili ją lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którzy już planują kwalifikacje pacjentów do kolejnych zabiegów.
Przypomnijmy, pacjent został zoperowany autorską metodą polegającą na przeszczepie własnych komórek gleju węchowego połączoną z rekonstrukcją rdzenia nerwu wszczepami z nerwów obwodowych. Miał nieomal całkowite przerwanie rdzenia kręgowego w wyniku urazu nożem. Mężczyzna był sparaliżowany od pasa w dół, rok po operacji odzyskuje czucie w nogach.

Nie ma się czemu dziwić, że operacja ta stała się przełomem w medycynie i spowodowała, iż osoby z urazami rdzenia kręgowego zaczęły nadsyłać zgłoszenia chęci udziału w kolejnych nowatorskich zabiegach. W związku z tym lekarze z kliniki neurochirurgii USK we Wrocławiu, którzy przeprowadzili zabieg zabrali głos.

W wydanym komunikacie dr Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu, kierownik naukowy projektu terapii komórkowej i prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu informują, iż zespół do badań nad możliwością leczenia urazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego aktualnie nie prowadzi naboru pacjentów do leczenia eksperymentalnego zwianego z transplantacją komórek gleju węchowego. Przekazują jednak, że trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu badań, co nastąpi najpewniej w następnym roku.

Powstać mają dwie strony internetowe, w Polsce (http://www.aksonaxis.org.pl/ oraz w Anglii http://www.nsif.org.uk/, na których będzie można otrzymać szczegółowe informacje dotyczące kryteriów kwalifikacji pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w badaniu. Polska strona będzie częścią strony internetowej Zakładu Rehabilitacji w Urazach i Chorobach Kręgosłupa Akson we Wrocławiu. Ma to być punkt zgłoszeń dla pacjentów z Polski. Natomiast międzynarodowa strona rekrutacji będzie prowadzona przez Nicholls Spinal Injury Foundation w Londynie i będzie prowadzić nabór pacjentów z zagranicy. Ostateczna kwalifikacja pacjentów do programu prowadzić będzie interdyscyplinarny zespół ekspertów z Polski, kierowany przez dr Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie w badaniu MRI kręgosłupa całkowitego przerwania rdzenia kręgowego w mechanizmie przecięcia (np. nożem lub innym ostrokrawędzistym przedmiotem). Pacjenci z innym rodzajem uszkodzenia urazowego rdzenia kręgowego nie będą kwalifikowani do projektu. Pozostałe szczegóły kwalifikacji zostaną podane na stronach internetowych.

Eksperci proszą o nienadsyłanie swoich zgłoszeń na adresy prywatne (mailowe i inne) poszczególnych badaczy z zespołu, na adres Kliniki Neurochirurgii, do rektoratu, dziekanatu Uniwersytetu Medycznego oraz na adres Uniwersyteckiego szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ponieważ zgłoszenia nie będą rozpatrywane. Jedynym sposobem dokonania zgłoszenia będzie na stronach internetowych, które powstaną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.