Kolejny cios w zwolenników szczepień przeciw grypie: trefne szczepionki znaleziono we Włoszech

Udostępnij:
Zwolennicy szczepień przeciw grypie co i rusz zachęcają: szczepcie się, bo pożałujecie. Co z tego? Producenci szczepionek co i rusz wpadają na błędach. Tym razem wpadli we Włoszech, do czego przyznaje się producent rekomendowanego potencjalnym chorym specyfiku. To skutecznie zniechęca do szczepień.
-Włoskie ministerstwo zdrowia wycofało część szczepionek przeciwko grypie, gdyż - jak wyjaśnił ich producent firma Crucell z siedzibą w Lejdzie, w Holandii - szczegółowe badania przyniosły "nieoczekiwane rezultaty". Nie podano więcej szczegółów – pisze „Rzeczpospolita”.

I na cóż za szczepieniami swój głos oddaje od lat niestrudzeni profesorowie Lidia Brydak i Krzysztof Simon? Po co organizować „Flu Forum”? Po co coroczne akcje promowania szczepień – skoro raz na kilkanaście miesięcy wpadki zaliczają producenci szczepionek? To psuje całą ciężką pracę i wysiłek naukowców, którzy w szczepieniach widzą ratunek dla wielu istnień ludzkich.

O co poszło tym razem? Firma Crucell z siedzibą w Lejdzie, w Holandii, która wcześniej „niemal głową ręczyła” za bezpieczeństwo swoich szczepionek przyznała, że szczegółowe ich badania przyniosły "nieoczekiwane rezultaty". Niepokojące. Włoskie ministerstwo zdrowia zablokowało w Mediolanie dostawy 65 tysięcy dawek szczepionki Inflexal V.

A co w Polsce? W 2009 roku minister zdrowia Ewa Kopacz, którą Rzecznik Praw Obywatelskich oskarżył o "stworzenie niebezpieczeństwa powszechnego zagrożenia epidemią grypy A/H1N1", podtrzymała swe stanowisko w sprawie szczepionek przeciw wirusowi nowej grypy. Zadeklarowała, że jest "nieczuła na wszystkie próby nacisku" i stwierdziła, że nie zmieni strategii, ale bierze za nią odpowiedzialność. Postąpiła słusznie, szczepionek kupować nie należało, a postępowanie Polski w tej sprawie prezes Francuskiego Czerwonego Krzyża prof. Marc Gentilini ocenił: w sprawie walki z grypą A/H1N1 Polska może służyć za „najlepszy wzór”. Za zakup szczepionek, których to zakupu słusznie odmówili polscy urzędnicy, utraciło stanowiska kilkunastu europejskich oficjeli.

Po cóż szczepić się przeciw grypie? Pytaliśmy o to Lidię Brydak z Państwowego Zakładu Higieny podczas kongresu Top Medical Trends. -Szczepienia przeciwko grypie to najskuteczniejsza i najtańsza metoda walki z tą chorobą. W Polsce w sezonie 2011/2012 zaszczepiło się jedynie 4,5 proc. populacji. Dotychczas byliśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Możliwe, że już jesteśmy ostatni – mówiła.

-Do tej pory nikt nic lepszego niż szczepienia nie wymyślił. Dlatego uważam, że wszystkie ruchy antyszczepionkowe mają charakter zbrodniczy – dodawał w wywiadzie dla portalu Termedii prof. Krzysztof Simon, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Dobre chęci, ostre słowa zwolenników szczepionek i zwyczajny brak odpowiednich umiejętności ich producentów stoją w dużej sprzeczności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.