Konferencja Prasowa: Gender w polityce zdrowotnej – kobiety chorują inaczej

Udostępnij:
Jak medycyna płci jest oswojona w Polsce przez środowisko lekarzy? W jaki sposób zainteresować władze, społeczeństwa zdrowiem płci żeńskiej? Czy kobiety-pacjentki mają świadomość, że ze względu na płeć zagrożone są innymi chorobami? To niektóre z zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas konferencji „Gender w polityce zdrowotnej – kobiety chorują inaczej. Czas na opracowanie nowego podejścia do ich profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Czy jesteśmy na to gotowi?”
Spotkanie prasowe, które odbędzie się 15 maja w Warszawie w Sound Garden Hotel o godzinie 11.20 będzie dopełnieniem konferencji „Kobieta współczesna. Zdrowie i zagrożenia”.

Eksperci, lekarze praktycy oraz znawcy zagadnienia nie tylko naświetlą problem, ale też podejmą dyskusję m.in. na temat tego, dlaczego lekarze często nie stosują się do zaleceń mówiących o tym, że kobiety powinny być leczone według takich samych standardów jak mężczyźni; co wpływa na to, że kobiety nie są odpowiednio leczone i jak można to zmienić.

Podczas konferencji poruszone zostaną także takie tematy: Polki żyją przeciętnie 10 lat dłużej niż Polacy. Statystyki pokazują, że choć istnieje tendencja spadkowa, to panie dominują pod względem chorób sercowo-naczyniowych. Dla kobiet są one wciąż zabójcą nr 1. Czy da się odwrócić taki trend? Rzecznik Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), stwierdził, że pomimo gorszego rokowania sercowo-naczyniowego u kobiet, wśród lekarzy panuje przekonanie, że choroby naczyniowe nie są dla nich tak groźne jak dla mężczyzn. Czy to prawda? Kobiety po menopauzie cztery razy częściej niż mężczyźni chorują na nadciśnienie tętnicze. Czy stanowi to wyzwanie dla lekarzy?

Kierownikiem naukowym konferencji jest dr Anna Posadzy-Małaczyńska – kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do dyskusji zaproszono: prof. Zbigniewa Gacionga, prof. Janinę Stępińską, prof. Kalinę Kawecką-Jaszcz, prof. Danutę Czarnecką, prof. Magdalenę Środę, Jolantę Kwaśniewską, wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką, poseł Bożenę Szydłowską, poseł Beatę Małecką – Liberę, dr Krystynę Knypl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.