Kongres Leczenia Ran w Bydgoszczy

Udostępnij:
Oparzenia, odleżyny, stopa cukrzycowa, rany przewlekłe: w Bydgoszczy zakończył się Kongres Naukowo – Szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Nowym szefem towarzystwa został dr Maciej Sopata z Poznania.
W kongresie wzięło udział około tysiąca uczestników, którzy wysłuchali 48 wykładów. –W leczeniu ran przewlekłych nie możemy mówić o rewolucji, ale mimo tego, że nie rewolucyjnego przełomy mamy stały, często niewiarygodnie szybki postęp – mówił serwisowi termedia.pl Maciej Sopata.

-Kłopot w tym, że wielu lekarzy często za tym postępem nie nadąża. Dlatego w dużej mierze kongres poswięciliśmy edukacji, zorganizowaliśmy warsztaty – mówił nam prof. Arkadiusz Jawień, szef komitetu naukowego kongresu i ustępujący prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Wielką wagę poświęcono roli pielęgniarek we właściwym prowadzeniu leczenia ran. –Bo to one mają najlepszym kontakt z pacjentem, dokonują czynności pielęgnacyjnych, diagnostycznych, terapeutycznych – przekonywała prof. Maria T. Szewczyk.

Motto Kongresu brzmiało: „Twórzmy szanse i możliwości gojenia ran przewlekłych”. Wiodącym tematem była szeroko rozumiana opieka nad chorym z raną przewlekłą, w tym:
- diagnostyka i możliwości leczenia operacyjnego ran przewlekłych o różnej etiologii,
- postępowanie interdyscyplinarne w leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, przewlekłych owrzodzeń kończyn dolnych o różnej etiologii, w tym stopy cukrzycowej, odleżyn, oparzeń, ran przewlekłych pourazowych i innych,
- metody gojenia miejscowego,
- mikrobiologia rany przewlekłej,
- problematyka bólu w gojeniu ran,
- modele opieki,
- profilaktyka i edukacja.
IV Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran był interdyscyplinarną platformą wymiany doświadczeń naukowych, a także źródłem wiedzy o najnowszych osiągnięciach w kraju i za granicą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.