Koniec z umowami lekarzy z NFZ na recepty na leki refundowane

Udostępnij:
Koniec z umowami między lekarzami a NFZ na wystawianie recept refundowanych. Ministerstwo zdrowia chce, aby prawo do zaordynowania leku refundowanego miał każdy lekarz. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Na razie jeszcze trzeba poczekać.
Nowelizacja ustawy o informatyzacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw zakłada likwidację umów upoważniających uprawniających do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne podlegające refundacji, które podpisują lekarze z dyrektorami właściwych wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Projektowane przepisy uprawniają każdego lekarza do wystawienia recepty na lek refundowany. Niemniej nie zmieniają one Ogólnych Warunków Umów, które zawierają świadczeniodawcy z Narodowym Funduszem Zdrowia – informuje resort zdrowia, co oznacza, że w dalszym ciągu będą mogły być nakładane kary, choć dopiero po przeprowadzeniu kontroli. - W celu zapewnienia prawidłowej farmakoterapii zostały zachowane przesłanki, na podstawie których na lekarza zostanie nałożona kara kwoty stanowiącej równowartość kwoty refundacji wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia dokonania refundacji. Kary mają charakter administracyjny i będą nakładane przez dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- To budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej bo skoro nie ma umowy to nie powinno być też kary– mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL – Podpisywanie umów z Funduszem nie wiadomo czemu służy, chyba, że karom umownym. Na pewno lekarze chętniej będą wypisywać recepty na leki refundowane, jeśli nie będzie zagrożenia karami. Dotychczas to właśnie powodowało lek przed wypisywaniem leków refundowanych. Tymczasem refundacja jest prawem pacjenta nie lekarza, ale to co robi resort zdrowia to na siłę wprowadzenie konieczności wypisywania recept na leki refundowane przez wszystkich lekarzy, a część z nich może tego nie chcieć, aby nie narażać się właśnie na kary. Nie mówię, żeby nie karać nieprawidłowości, ale dotychczasowe przykłady wskazują na to, że lekarze są karani za rzeczy niezawinione, a wysokość kar nakładanych przez Fundusz jest często niewspółmierna do przewinienia. Resort zdrowia takim działaniem chce wytrącić lekarzom z ręki argument o nie podpisywaniu umów z NFZ - wyjaśnia.

- Lekarz jeśli ma dyplom powinien mieć prawo wystawiania recepty pacjentowi choć powinno być to kontrolowane, czy słusznie z tych praw korzysta – uważa Małgorzata Majer, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ oraz dyrektor szpitala Biegańskiego w Łodzi.

- Każdy lekarz powinien móc wypisywać recepty na leki refundowane także lekarz pierwszego kontaktu, choć to będzie oznaczało dla niego więcej pracy – mówi Anna Prokop-Staszecka, pulmonolog i dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego Jana Pawła II. – Potrzebna jest jednak zmiana systemu, a nie przerzucanie odpowiedzialności finansowej miedzy lekarzami rodzinnymi a specjalistami za jego wady. Żeby system mógł działać sprawnie potrzeba jest kontrola rozchodu leków, bo lekarz nie powinien być karany za to, że pacjent przychodzi po receptę na ten sam lek do kilku specjalistów - dodaje.

Obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, która również nowelizuje przepisy ustawy o refundacji, ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, jest po etapie konsultacji międzyresortowych, które trwały do 18 września 2014 r. oraz konsultacji publicznych, które trwały do 25 września 2014 r. Aktualnie są analizowane uwagi, które wpłynęły podczas konsultacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.