Konstanty Radziwiłł: Są duże szanse na pozytywną decyzję w sprawie siedziby EMA

Udostępnij:
Minister zdrowia po spotkaniu w siedzibie Europejskiej Agencji Leków w Londyn ocenił, że są duże na to, żeby Warszawa stała się nową siedzibą tej instytucji po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Radziwiłł w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że Warszawa jest świetnym miejscem na nową siedzibę EMA. Dlaczego? Między innymi ze względu na dostęp do wysoko wykwalifikowanych farmaceutów i lekarzy kończących polskie uczelnie, a także dynamiczny rozwój krajowego rynku farmaceutycznego.

- Miejsce, w którym jest Europejska Agencja Leków musi zapewniać odpowiednie otoczenie, a Polska to miejsce, w którym mamy co roku 2 tys. absolwentów studiów farmaceutycznych, 3,5 tys. absolwentów studiów medycznych, mamy świetnie przygotowanych informatyków i ponad 100 firm, które produkują leki, oraz 12 uniwersytetów, na których odbywa się kształcenie w zakresie farmacji - powiedział minister i dodał, że polski przemysł farmaceutyczny od pewnego czasu wszedł bardzo wyraźnie w badania i rozwój, a Polska jest potęgą, jeśli chodzi o badania kliniczne, których prowadzi się ponad 500 rocznie.

- Dla Polski to także interes w tym sensie, że jedna z największych instytucji unijnych, która zatrudnia prawie tysiąc osób, to miejsce, do którego ściągną inni, czyli firmy konsultingowe, przemysł farmaceutyczny i ich zarządy europejskie, a zatem to wielka szansa rozwojowa dla Polski i duże pieniądze - argumentował Radziwiłł.

Przeczytaj także: "Europejska Agencja Leków w Polsce?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.