Konstytucja ochrony zdrowia - projekt rozporządzenia o zdrowiu publicznym

Udostępnij:
Powołanie Rady ds. Zdrowia Publicznego, na której czele stanie premier, zwiększenie skuteczności programów profilaktycznych, a także wzmocnienie roli samorządów w kształtowaniu polityki zdrowotnej - przewidziano w projekcie założeń do ustawy o zdrowiu publicznym
-Projekt przedstawił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie "Społeczne nierówności w zdrowiu w Europie i w Polsce" - pisze "Rzeczpospolita".

Ustawa o zdrowiu publicznym jest określana jako "konstytucja ochrony zdrowia". Eksperci podkreślają, że obecnie przepisy dotyczące systemu ochrony zdrowia znajdują się w zbyt wielu aktach prawnych, co zmniejsza ich efektywność. Jednym z celów ustawy jest koordynacja działań wszystkich instytucji mających wpływ na zdrowie Polaków.

Jak mówił Radziewicz-Winnicki, ustawa ma na celu poprawę stanu zdrowia Polaków poprzez nasilenie działań profilaktycznych. Dodał, że różnice w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi krajami UE mają zostać zniwelowane w ciągu 15 lat. Wiceminister powiedział, że dzięki rozwiązaniom, które wprowadzi ustawa, likwidowane mają być także różnice w stanie zdrowia w poszczególnych regionach Polski.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że zdrowie ma być priorytetem polityki państwa, dlatego w tej kwestii zostaną skoordynowane działania wszystkich resortów, a także instytucji, m.in.: NFZ, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organizacji pozarządowych oraz samorządów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.