Konwent PFSz: Głos szpitali w systemie ochrony zdrowia musi być donośniejszy

Udostępnij:
Zarząd Polskiej Federacji Szpitali spotkał się z liderami związków i grup szpitali. W spotkaniu uczestniczył wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, przedstawiciele resortu zdrowia oraz AOTMiT. Mówiono o poprawie różnych rozwiązań w ochronie zdrowia, z wykorzystaniem potencjału środowiska menedżerów i ekspertów.
W zebraniu Konwentu Liderów Związków i Grup Szpitali przy PFSz oprócz członków zarządu i rady naczelnej Federacji wzięli udział delegaci następujących organizacji: Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia MSW, Unii Szpitali Klinicznych, Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych, Związku Pracodawców Szpitali Warmii i Mazur, Dolnośląskiego Konsorcjum Szpitali Powiatowych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych, Unii Szpitali Specjalistycznych, Grupy Nowy Szpital, Grupy Scanmed.

Jak podkreślił Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali oraz przewodniczący Rady Naukowej "Menedżera Zdrowia" dla środowiska najbardziej istotna jest otwarta formuła działania ministerstwa zdrowia, która cechuje się uczestnictwem jego przedstawicieli w spotkaniach i dyskusjach.

– Widzimy, że w dyskusji o zmianach w systemie ochrony zdrowia mocny głos mają lekarze i pielęgniarki, a nieco słabszy jest głos organizatorów ochrony zdrowia, czyli menedżerów, dyrektorów różnych podmiotów leczniczych. Chodzi o wzmocnienie tego głosu. Wszystko idzie w dobrym kierunku – mówił prezes PFSz.

Dlatego podczas spotkania mówiono o zmienianiu, poprawianiu różnych rozwiązań w ochronie zdrowia w oparciu o potencjał środowiska menedżerów i ekspertów. Była to także okazja do omówienia m.in. propozycji zmian w ustawodawstwie, warunków kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2017 oraz kwestii partnerstwa Federacji w procesie taryfikacji.

Zastanawiano się, co można zrobić, aby wspomóc działania resortu, by kontraktowanie świadczeń 2017 nie budziło wątpliwości środowiska.

– Nie ma jeszcze ostatecznych wersji kryteriów kontraktowania, czynione są przygotowania. Ostateczne zapisy warunków konkursowych są w trakcie procedowania. Prosimy o zgłaszanie uwag, pomysłów, które usprawniłyby zarówno proces kontraktowania, jak i późniejsze jego funkcjonowanie. Będziemy je analizować – mówił wiceminister Tombarkiewicz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.