Krajobraz po Arłukowiczu. 17 ustaw, wielomiesięczne kolejki

Udostępnij:
Kilkanaście kluczowych zmian, 17 ustaw, 293 rozporządzenia w ciągu 3 i pół roku urzędowania - wyliczał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej podsumowującej jego dokonania na stanowisku Ministra Zdrowia. I co? I nic z tych aktów nie wynika, ochrona zdrowia kuleje.
-Bartosz Arłukowicz mówił, że wszystkie wprowadzone przez niego zmiany miały na celu poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Wymienił przede wszystkim pakiet onkologiczny, rządowy program zapłodnienia metodą in vitro, przepisy umożliwiające pacjentkom porody bez bólu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Eksperci są jednak zgodni – były minister nie może mieć powodów do zadowolenia, a liczby mówią same za siebie.

Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Na drugim miejscu, a wkrótce – na pierwszym będą choroby nowotworowe. Tymczasem wprowadzony przez Bartosza Arłukowicza pakiet onkologiczny nie tylko nie poprawił sytuacji osób chorych na raka, ale w niektórych przypadkach wręcz ją pogorszył.

Jak podaje gazeta z badań przeprowadzonych przez Fundację Watch Health Care wynika, że sytuacja pacjentów onkologicznych systematycznie się pogarsza. Co prawda wciąż czekają oni na świadczenie mniej niż zakładane przez Ministerstwo 9 tygodni, ale w styczniu tego roku było to 4 tygodnie a w maju już 5,5 tygodnia. W przypadku niektórych świadczeń był on nawet dłuższy niż w zeszłym roku, przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego. Z kolei raport Ernst&Young pokazuje, że dostęp chorych na raka do nowoczesnych leków w Polsce jest najgorszy ze wszystkich badanych krajów. Z 30 innowacyjnych leków dopuszczanych do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) od 2004 r. w Polsce tylko dwa są refundowane dla wszystkich chorych, którzy dostali receptę. Dla porównania, w Rumunii takich leków jest 11, a na Słowacji 15. Ponadto nowe leki w Polsce wchodzą też do refundacji bardzo późno.

Czas od zarejestrowania leku przez EMA do objęcia go refundacją wynosi średnio dziewięć kwartałów. Dłuższy jest tylko w Rumunii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.