Krynica: szanse i nadzieje polskiej medycyny

Udostępnij:
Wprowadzenie do polskiego systemu ochrony zdrowia telemedycyny, prezentacja raportu dotyczącego leczenia onkologicznego - to zagadnienia, które nadały ton dyskusji podczas drugiego dnia Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy.
Podczas panelu telemedycznego Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poinformował, że już jesienią tego roku powinna być gotowa wycena telekonsultacji. Prelegenci podkreślali, że telemedycyna, to wciąż nowość, choć znana jest lekarzom od lat 70- tych i rozwijana jest przez takie ośrodki jak Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Jednak, jak podkreślał Michał Czarnuch z kancelarii Domański Zakrzewski Palika obecnie lekarz orzeka o stanie zdrowia pacjenta, po osobistym badaniu, ale zmiany w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia – dyskutowane obecnie przez sejmową komisję zdrowia – mają umożliwić to, także za pomocą narzędzia teleinformatycznego. Ekspert zwrócił jednak uwagę na to, że nie znikną wszystkie bariery dotyczące telemedycyny, bowiem wiele będzie zależało od interpretacji powstających przepisów.

Akcentowano również, że wprowadzenie telemedycyny stanie się opłacalne, kiedy znajdzie ona zastosowanie na szeroką skalę.

W kolejnym panelu Jakub Szulc, partner EY, omawiał raport traktujący o leczeniu onkologicznym w Polsce. Podkreślał m.in., iż dostępność do terapii onkologicznych w naszym państwie jest trudniejsza, niż w innych europejskich krajach. A droga wprowadzenia do systemu refundacyjnego nowych innowacyjnych leków trwa dłużej, niż np. we Francji.

– Tam jest specjalna ścieżka wprowadzające leki onkologiczne do refundacji – mówił Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia.

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Jacek Fijuth przyznał, że choć Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych poprawił wyniki leczenia onkologicznego w Polsce, to nadal różnią się one o około 15 punktów procentowych – na naszą niekorzyść – w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Przypominał także jak ważnym jest dalszy rozwój radioterapii w Polsce, zlikwidowanie białych plam w dostępności do tego leczenia. Powinno to nastąpić poprzez zwiększenie o około 100 mln zł środków na nową edycję NPZCN.

W odniesieniu do wyzwań dla ochrony zdrowia w Polsce, minister zdrowia, prof. Marian Zembala zapowiedział, że zostaną sporządzone mapy potrzeb zdrowotnych dla kardiologii i onkologii, zaś prezes Matusewicz dodał, że w dalszej kolejności powstaną takie mapy dla diabetologii i psychiatrii.

Podczas Forum ochrony zdrowia w Krynicy nie mogło zabraknąć tak ważnego zagadnienia, jakim jest starzenie się społeczeństwa. Należy bowiem pamiętać, iż do 2030 r. populacja osób powyżej 65., roku życia wzrośnie niemal dwukrotnie. Oznacza to, że zwiększy się liczba zachorowań na choroby nowotworowe.

W części poświęconej medycynie personalizowanej w systemie opieki zdrowotnej podkreślano, że leczenie skrojone na miarę dla konkretnego pacjenta będzie kolejnym etapem rozwoju medycyny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.