Kto mówi prawdę: zamieszanie wokół nowej listy refundacyjnej

Udostępnij:
W mediach elektronicznych zawrzało - Ministerstwo Zdrowia zablokowało refundację leków dla chorych na białaczkę i szpiczaka.
W związku z tym resort zdrowia wydał oświadczenie: ”Leki te są i będą dostępne dla pacjentów w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. W Ministerstwie Zdrowia w ostatnim czasie prowadzono negocjacje z producentem tych leków. Rozmowy zakończyły się porozumieniem, które gwarantuje pacjentom ciągły dostęp do specyfików. Z uwagi na niestandardowy sposób finansowania informacje te nie są publikowane w ramach obwieszczenia. Niezależnie od ostatnich negocjacji firma złożyła wniosek refundacyjny dotyczący dostępności leku w ramach chemioterapii, który jest procedowany. Informacje mówiące o braku dostępu pacjentów do leków lub przerwaniu terapii są nieprawdziwe. Publikowanie takich informacji jest niepotrzebnym narażaniem ludzi dotkniętych chorobą nowotworową na dodatkowy stres” - wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

O majowej liście refundacyjnej opinię wydała IMS Health, według której - dzięki zmianom - pacjent za leki zapłaci mniej niż dotychczas:

Na listy zostaje dopisanych 70 paczek leków - głównie generycznych i jedna nowa, dotychczas nierefundowana, substancja czynna stosowana w leczeniu padaczki. Pojawiają się także dodatkowe wskazania pozarejestracyjne dla leków stosowanych w diabetologii. Poprzez objęcie refundacją nowych substancji czynnych zwiększa się dostępność do leków stosowanych w ramach programów lekowych.
Do listy leków refundowanych na rynku aptecznym dopisano ogółem 70 paczek leków (wg kodów EAN), przy czym tylko jedną substancję czynną dotychczas nierefundowaną. Retygabina jest innowacyjną substancją aktywną stosowaną w leczeniu epilepsji. Wprowadzenie na rynek retygabiny daje możliwość leczenia pacjentów z lekooporną padaczką i stanowi krok naprzód, zmierzający do poprawy jakości życia pacjentów, u których stosowane obecnie leki niewystarczająco kontrolują chorobę. Pozostałe 69 produktów to leki generyczne. Poprzez skrócenie decyzji refundacyjnych 16 paczek leków (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów, przy czym nie stanowi to ograniczenia dostępności do leczenia, gdyż pacjenci mają zapewnioną refundację odpowiedników tych leków.
W 2012 roku spośród 70 nowo dodanych paczek leków sprzedawało się tylko 20. Pacjenci, kupując je z pełną odpłatnością (bez refundacji) wydali na nie 11,5 mln zł. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy tej samej wielkości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 59 proc. - do 4,8 mln zł.
Dla 102 produktów leczniczych zawierających substancje czynne: metforminę, karbamazepinę oraz wenlafaksynę rozszerzono wskazania pozarejestracyjne w diabetologii, przywracając je w tym zakresie do stanu sprzed wejścia ustawy w życie.
Zmiany dopłat dotyczą 790 paczek leków. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 lub więcej złotych będzie dotyczyć 40 leków, przy czym są to leki zawierające substancję czynną lewetiracetam, stosowaną w leczeniu epilepsji. Zmiana ta wynika z obniżania ceny zbytu odpowiedników generycznych w tej grupie limitowej. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 lub więcej złotych dotyczy 18 leków i są to w większości również leki z grupy przeciwpadaczkowych.
W projekcie obwieszczenia wprowadzono również zmiany w zakresie dostępności leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii. Po raz pierwszy refundacją objęto leki zawierające substancje czynne boceprewir i telaprewir stosowane w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Kolejne wprowadzenia – 7 paczek leków (wg kodów EAN) dotyczą refundacji leków, których substancje aktywne były już wcześniej obecne w programie leczenia WZW typu C oraz wykazie chemioterapii. Do wykazu chemioterapii dodano substancję aktywną aprepitant o działaniu przeciwwymiotnym, która w określonym przez obwieszczenie wskazaniu będzie dostępna bezpłatnie. Jednocześnie jest ona już refundowana na rynku aptecznym z odpłatnością ryczałtową.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.