Sławomir Kamiński/AgencjaWyborcza.pl

Kto zastępcą prezesa NFZ?

Udostępnij:
22 stycznia minął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym etapem konkursu będzie rozmowa kwalifikacyjna z czterema osobami, które spełnią wymagania niezbędne do objęcia tego stanowiska.
Kandydaci na stanowisko zastępcy prezesa, którym obecnie jest Filip Nowak, musieli spełnić następujące wymagania: posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne, wiedzę dającą rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków zastępcy prezesa funduszu, polskie obywatelstwo oraz pełnię praw publicznych.

W wymaganiach wskazano również, że osoba aplikująca na wskazane stanowisko nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, nie może pełnić służby zawodowej ani pracować w organach bezpieczeństwa państwa (wymienionych w art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów) lub być ich współpracownikiem. Powinna posiadać kompetencje kierownicze oraz co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni na stanowisku kierowniczym.

Dokumentami niezbędnymi przy zgłaszaniu kandydatury były curriculum vitae, list motywacyjny, kwestionariusz osobowy kandydata, kopie dokumentów potwierdzające wymagane w ogłoszeniu wykształcenie, kopie dokumentów potwierdzające co najmniej 6-letnie doświadczenie zawodowe, w tym trzyletnie na stanowisku kierowniczym, oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego, oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych, oświadczenia kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.

Wymagano ponadto dołączenia oświadczenia kandydata o niekaralności zakazem zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznych lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, oświadczenie lustracyjne lub informacja o złożeniu oświadczenia lustracyjnego (zgodnie z art. 7 w zw. z art. 4 pkt 29 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów), co dotyczy osób urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r., poświadczenie bezpieczeństwa związanego z dostępem do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą „Poufne” lub w przypadku jego braku — oświadczenie kandydata o dobrowolnym poddaniu się procedurze sprawdzającej umożliwiającej nadanie takiego poświadczenia.

Dodatkowo kandydaci zostali poproszeni o dołączenie oświadczenia o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego wizerunku dołączonego do oferty pracy nr ZP/24/01”, ale już dołączenie wizerunku osoby kandydującej było dobrowolne.

Zgodnie z regulaminem, kolejnymi etapami naboru na stanowisko wiceprezesa jest formalna weryfikacja złożonych przez kandydatów dokumentów i jej merytoryczna analiza, a następnie rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której sprawdzona zostanie ich wiedza z tematyki dotyczącej zakresu spraw należących do właściwości NFZ oraz kompetencje kierownicze.

Fundusz w regulaminie konkursu na stanowisko wiceprezesa zastrzegł możliwość podjęcia przez komisję decyzji o zweryfikowaniu wiedzy kandydatów także w formie pisemnej (test wiedzy lub pytania otwarte), a rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona z czterema kandydatami, którzy z części pisemnej uzyskają najwyższą punktację.

O kandydaturach do fotela wiceprezesa NFZ i wyniku konkursu poinformujemy wkrótce.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.