Lekarze rodzinni nie tylko leczą

Udostępnij:
25 kwietnia na zaproszenie prezesa NIL Macieja Hamankiewicza odbyło się spotkanie Komisji Legislacyjnej Naczelnej Izby Lekarskiej z przedstawicielami reprezentującymi organizacje podstawowej opieki zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Grupy Rezydentów i Młodych Lekarzy Rodzinnych. Tematem przewodnim spotkania było omówienie problemów bieżących i rozwiązań przyszłościowych dla POZ.
Uczestnicy spotkania skoncentrowali się głównie na konieczności podjęcia prac dla wypracowania nowych rozwiązań wraz z wzrostem finansowania dla funkcjonowanie POZ. Mówiono o rozszerzeniu badań diagnostycznych w POZ, rozszerzeniu kompetencji lekarzy rodzinnych, usprawnieniu wymiany informacji pomiędzy AOS a szpitalami, roli SOR-ów, jak i o kwestiach związanych z obecnie ogłoszonym do opiniowania projektem rozporządzenia koszykowego dla POZ w związku ze zmianami w Nocnej Pomocy Lekarskiej. Rozmowy dotyczyły także opiniowania aktów prawnych i rozwiązań legislacyjnych dla wyżej wymienionych zagadnień.
Prezes NRL jednoznacznie stwierdził, że podstawowa opieka zdrowotna z lekarzem rodzinnym jest niepodważalną podstawą systemu zdrowia w Polsce, a szukanie nowych rozwiązań wynika z faktu, że jest zbyt mało lekarzy rodzinnych i dlatego równie ważne jest zaangażowanie także lekarzy innych specjalizacji, np. pediatrów i internistów, aby w szerokim zakresie zabezpieczać zdrowotnie polskiego pacjenta.
- To, że POZ jest podstawą systemu nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne jest, aby nowe rozwiązania dla POZ nie przysłoniły idei stworzenia funkcji lekarza rodzinnego i medycyny rodzinnej. Lekarz rodzinny to multispecjalista w zakresie podstawowym i to go różni od każdego innego specjalisty, który jest specjalistą tylko w jednej dziedzinie, choć w zakresie ponadpodstawowym. Do pracy w POZ najlepiej przygotowany jest lekarz rodzinny z uwagi na to, że praktycznie każdego chorego mamy do czynienia nie z jednym schorzeniem, ale z wielochorobowością. Pediatra, czy internista w związku z tym mogą pracować w POZ dopiero po zdobyciu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Musimy mieć na uwadze, że pediatra jest lekarzem, który leczy choroby dziecięce, natomiast lekarz rodzinny/poz to lekarz, który ma znacznie szerszy zakres obowiązków, ponieważ nie tylko leczy małego pacjenta, ale także się nim opiekuje. Musi zatem wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak: środowisko, w który wzrasta dziecko, uwarunkowania mieszkaniowe, społeczne, rodzinne itd. Często zabezpiecza także pomoc socjalną, którą na szybko trzeba zorganizować. Jest to szereg działań wykraczających poza aspekty stricte medyczne. Podobnie się dzieje, jeśli chodzi o internistów. Lekarz internista, to ten który leczy choroby wieku dorosłego, natomiast lekarz rodzinny oprócz tego, że leczy, to także opiekuje się pacjentem w jego środowisku, czyli zabezpiecza inne potrzeby niż tylko te medyczne– tu także lekarz rodzinny musi wykazać się znajomością prawa i innych specjalizacji - oczywiście w zakresie podstawowym. Również współpracy z innymi instytucjami jak opieka społeczna. Lekarz rodzinny prowadzi wiec swojego pacjenta, a często całą rodzinę i to wielopokoleniowo, od urodzenia do jego bezpiecznej starości w bardzo szerokim zakresie. I tworząc nowe rozwiązania dla POZ, musimy o tej roli pamiętać, stąd konieczność uzupełniania już posiadanych specjalizacji właśnie o medycynę rodzinną. Zebrani jednoznacznie podkreślili, że naprawy w Polsce wymaga cały system ochrony zdrowia, w szczególności finansowanie POZ. Rozmowy w środowisku medyków, wymiana poglądów, wypracowywanie wspólnych stanowisk, dobra współpraca z Prezesem NRL wszystkich lekarzy to standard, który na stałe winien zagościć w naszym środowisku, co dziś strony jednoznacznie potwierdziły – podsumowała spotkanie doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.
Ponadto lekarze z PPOZ przedstawili zebranym aktualną sytuacje w POZ w świetle wczorajszych ustaleń z prezesem NFZ w sprawie POZ od 1 czerwca 2013 do 31.12.2013. Podkreślili, że nadal pozostaje średnio 7,2% „czerwonych świateł” w CWU (mapka), a system eWUŚ wymaga poprawki w zapisach ustawowych oraz aktualizacji baz danych, co zostało zgłoszone zarówno przez uczestniczącą w spotkaniu organizacje jak i Centralę NFZ do MZ. Obecne umowy w POZ zostaną przedłużone na dotychczasowych zasadach, deklaracje nie będą wycinane.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.