Lekarze „starzeją się” szybciej niż polskie społeczeństwo

Udostępnij:
Średni wiek polskich medyków to 55 lat. Młodych, którzy ich zastąpią, jest zbyt mało. Lekarzy w Polsce, tych czynnych zawodowo, mamy 129 tys., z tego blisko 80 proc. to specjaliści.
-Te liczby niewtajemniczonym mówią niewiele. Ale zestawione z danymi z pozostałych krajów UE pozwalają zrozumieć, gdzie leży problem. Okazuje się, że na 1 tys. mieszkańców przypada 2,2 lekarza, co nas plasuje w ogonie Europy. Na samym końcu tabeli porównującej liczbę praktykujących lekarzy w krajach unijnej „28”, opublikowaną w raporcie „OECD Health at a Glance 2014”. Średnia dla UE to 3,4 lekarza na 1 tys. mieszkańców – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Współczynnik 2,2 został ustalony w latach 90. – tłumaczy Marek Balicki, były minister zdrowia. Zasada jest bowiem taka, że to państwo reguluje liczbę osób, która kształci się na studiach medycznych. – Wtedy ustawiało nas to w średniej europejskiej. A wskaźnik i tak był wyższy, niż planowano, bo pojawiały się pomysły, by ograniczyć liczbę lekarzy do 1,6 na 1 tys. mieszkańców – opowiada Balicki. Wtedy uważano, że zbyt duża liczba lekarzy będzie zbyt kosztowna. Teraz okazuje się, że społeczeństwo się starzeje, wchodzą nowe metody leczenia, coraz więcej osób żyje dłużej, borykając się z chorobami przewlekłymi, więc i zapotrzebowanie się zmienia. Inne państwa to nadrobiły, w Polsce wskaźnik pozostaje ten sam od 25 lat.

To nie wszystko. Jak podaje gazeta średnia wieku polskich lekarzy wynosi 55 lat. Ale w wielu specjalizacjach jest jeszcze wyższa. Najstarsi to głównie diagności laboratoryjni (średnia wieku 63 lata), reumatolodzy, otolaryngolodzy (57 lat), pediatrzy, ginekolodzy (56 lat) i chirurdzy (55 lat). Zaś z wyliczeń Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w nadchodzącej dekadzie liczba nowych specjalistów spadnie o kolejne 3 do 10 proc. Skutki już niedługo zaczną odczuwać pacjenci. Analizy wskazują, że w takich dziedzinach medycyny, jak: reumatologia, chirurgia dziecięca, pediatria czy położnictwo, już powstała trwała luka pokoleniowa. Efekt? Dłuższe kolejki i gorsza opieka zdrowotna.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.