Leki innowacyjne i generyczne to cenne filary rynku leków

Udostępnij:
Polska jest na szóstym miejscu w Europie pod względem rejestracji leków generycznych. Rocznie rejestruje się około 1000 takich medykamentów. Przyczyniają się do poprawy dostępności do skutecznego leczenia, obniżają koszt terapii. A bez leków innowacyjnych nie byłoby postępu w medycynie. Są potrzebnymi i cennymi filarami rynku leków – mówili eksperci podczas konferencji prasowej "Leki innowacyjne i generyczne – rejestracyjny punkt widzenia" zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Prezes Urzędu, Grzegorz Cessak, przypomniał, że lek innowacyjny, zwany też referencyjnym produktem leczniczym, to produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji, będący owocem długotrwałych i kosztownych badań. Od rozpoczęcia badań nad takim lekiem do wprowadzenia go na rynek mija średnio 10 lat. Wśród wielu korzyści tych leków dyr. Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych Anna Cieślik wyliczyła m.in. wydłużenie życia i poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszenie liczny zgonów w wyniku chorób serca i udarów czy powstrzymanie rozwoju choroby Alzheimera.
- Od roku 1990 naukowcy odkryli i opracowali ponad 300 całkowicie nowych leków, które pozwoliły leczyć ponad 150 różnych chorób. Warto też pamiętać, że od 1980 roku przewidywalna długość życia pacjentów chorych na raka wzrosła o około trzy lata. W 83 proc. ten postęp to zasługa nowych metod leczenia, w tym innowacyjnych leków – mówiła dyr. Anna Cieślik.
Z kolei farmakolog prof. Jacek Spławiński mówiąc o ważnej roli leków generycznych wspomniał, iż leki te dzięki niższej, czasem nawet o 80 proc. cenie pozwalają na szeroki dostęp do skutecznego leczenia.
– Koszt produkcji leku często nie przekracza kosztu produkcji opakowania. Jednocześnie ich obecność na rynku nie pozwala firmom farmaceutycznym spocząć na laurach – referował ekspert.
Eksperci dużo mówili też o bezpieczeństwie leków. Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz, poinformowała, że systematycznie przeprowadza się niezapowiedziane kontrole produktów na rynku, m. in. w hurtowniach, aptekach. Na bieżąco przeprowadzane są też kontrole przez producentów na każdym etapie produkcji. – Wszystko po to, by zapewnić wysoką, powtarzalną jakoś, aby lek zawsze miał taki sam skład i działanie, a także był wolny od niepożądanych dodatków – mówiła Zofia Ulz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.