Leki, "sole trzeźwiące" i inne hity w Muzeum Farmacji

Udostępnij:
Historie leków, trucizn i narkotyków, zrekonstruowane wnętrza starych aptek, zabytkowe meble, narzędzia, naczynia tworzą nową wystawę główną "Res pharmaceuticae” w Muzeum Farmacji
Główną ideą ekspozycji "Res pharmaceuticae" jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii farmacji - powiedziała PAP prof. Iwona Arabas, pomysłodawczyni wystawy.

W kameralnych wnętrzach Muzeum Farmacji przedstawiamy zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, historie najważniejszych grup leków oraz leków należących do tradycji japońskiej. Uroda pokazywanych szklanych naczyń aptecznych zaskakuje różnorodnością barw i kształtów, a otwarta farmaceutyczna biblioteka zachęca do skorzystania z niej na miejscu - dodała.

- W pięciu salach Muzeum Farmacji znalazły się ekspozycje poświęcone poszczególnym zagadnieniom: "Officina sanitatis" - przedstawia historię aptek i aptekarstwa od czasów starożytnych, oraz przywołuje postaci słynnych farmaceutów, np. żyjącego w II wieku n.e. rzymskiego lekarza Galena - pisze niezalezna.pl.

"Materia medica" - przybliża wiedzę o surowcach naturalnych, z których się wytwarza leki: roślinnych, zwierzęcych, skałach i minerałach, o tworzeniu receptur, o właściwych postaciach leków, o fałszerstwach a także o sporządzanych niegdyś w aptekach lekach, dziś zapomnianych, w postaci tabletek, proszków dzielonych, naparów, odwarów, czopków i mazideł.

Jednym z najstarszych leków opisanych przez naukę jest po prostu aspiryna. I jej pozycja w aptekarstwie jest niezachwiana - powiedziała Arabas.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.