Polpharma

Leki stosowane w terapii raka od polskiej firmy – czy to możliwe?

Udostępnij:

Polpharma otworzyła w Starogardzie Gdańskim nowe specjalistyczne centrum przeznaczone do prac badawczo-rozwojowych i produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków, między innymi onkologicznych. – Nasza inwestycja pozwoli na skuteczniejszą walkę ze zwiększającą się zapadalnością na nowotwory – stwierdził prezes firmy Sebastian Szymanek.

Inwestycja ta – o wartości ponad 100 mln zł – jest jedyną tego typu w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Dzięki temu Polpharma jest w czołówce wytwórców HP API (wysoko aktywne substancje czynne – substancje lecznicze stosowane w bardzo małych dawkach) na świecie.

Technologia, bezpieczeństwo i produkty najwyższej jakości
Nowoczesne technologie i wysokie standardy centrum pozwolą na rozwój i produkcję substancji wykorzystywanych w leczeniu chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego i rdzeniowego zapalenia mięśni.

W pierwszej kolejności w nowo otwartym obiekcie będą produkowane następujące substancje:

  • trametynib – stosowany w leczeniu czerniaka i niedrobnokomórkowego raka płuc,
  • wismodegib – przeznaczony do leczenia raka podstawnokomórkowego.

W niedalekiej przyszłości będą rozwijane:

  • ozanimod – stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego i zapalnej choroby jelit,
  • risdiplam – lek na rdzeniowy zanik mięśni.

Centrum powstało z troską o najwyższe standardy bezpieczeństwa dla pracowników i dla środowiska.

Wyposażenie laboratoriów to możliwie najlepsze w swojej klasie technologie zabezpieczeń chroniące pracowników przed narażaniem na szkodliwe działanie wysokoaktywnych substancji, w postaci izolatorów, a także dodatkowe rozwiązania w zakresie ochrony zbiorowej (wtórnej).

Znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa lekowego
Obecnie około 80 proc. światowej produkcji API odbywa się poza Europą, głównie w Azji.

W Polsce, na około 400 molekuł podlegających refundacji, tylko około 3 proc. pochodzi z produkcji krajowej. Inwestycja Polpharmy ma na celu zwiększenie lokalnych zdolności produkcyjnych, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości dostaw leków i uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł.

Komentarz eksperta
– Centrum to nie tylko nowoczesny obiekt, ale przede wszystkim kompleksowe rozwiązanie dla produkcji wysokoaktywnych substancji czynnych, czyli substancje, które są ważne w onkologii, w przypadku której zapadalność na zwiększa się, niestety, w alarmującym tempie. Nasza inwestycja pozwoli na skuteczniejszą walkę z tym wyzwaniem, dostarczając niezbędnych narzędzi dla nowoczesnej medycyny. Dzięki centrum Polpharma będzie mogła jeszcze skuteczniej przyczyniać się do poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów nie tylko w Polsce, ale i na całym kontynencie europejskim – zaznaczył prezes Polpharmy Sebastian Szymanek podczas otwarcia 23 października. 

Rozwój zdolności produkcyjnych
Otwarcie centrum to dopiero początek.

Przewidywany jest dalszy rozwój w dziedzinie produkcji i badania substancji wysokoaktywnych. Zaplanowano podwojenie zdolności produkcyjnej w postaci drugiej linii produkcyjnej w małej skali oraz budowę nowej hali produkcyjnej przeznaczonej dla produkcji substancji wysokoaktywnych w dużo większych ilościach oraz laboratorium kontroli jakości dostosowanego do wymagań wynikających z pracy z takimi substancjami.

Dzięki nowemu ośrodkowi Polpharmy możliwe staje się poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, następuje rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego, a także poprawia się bezpieczeństwo lekowe Polski.

Przeczytaj także: „Nie jesteśmy dobrze przygotowani na czasy kryzysu”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.