Liczenie kosztów pośrednich w ochronie zdrowia wyzwaniem na dziś i jutro

Udostępnij:
Trzeci, ostatni dzień IV Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy w dużej mierze skupił się na różnych aspektach ekonomicznych w ochronie zdrowia. Od konieczności rozpoczęcia liczenia kosztów pośrednich w polskim systemie, wpływu działalności szpitali prywatnych na wzrosty gospodarcze danego regionu, po finansowanie polskiej kardiologii inwazyjnej – dziedziny, w której Polska jest liderem w Unii Europejskiej.
Podczas otwierającego panelu poświęconego kosztom pośrednim w ochronie zdrowia zauważono m.in., że brak odniesień do kosztów pośrednich w prawnie wiążących dokumentach dotyczących finansowania technologii medycznych z środków publicznych sprawia, iż obecnie koszty te nie są uwzględniane w procesie podejmowania decyzji o finansowaniu z środków publicznych. Akcentowano konieczność stworzenia bodźców prawnych, które motywowałyby wnioskodawców do odnoszenia się do kosztów pośrednich w analizach farmaekonomicznych, jak i podmioty publiczne do ich uwzględniania przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu technologii medycznych.
Zwiększenie efektywności wykorzystywania środków publicznych w systemie ochrony zdrowia jest szczególnie istotne w kontekście demograficznym – tj. problemu starzejącego się społeczeństwa. Do 2030 roku w Polsce będzie około 2 mln osób, które będą mieć średnio 80 lat. Wiceminister Krzysztof Chlebus zauważył, że dyskusja na temat racjonalizacji kosztów w systemie ochrony zdrowia przez resort zawsze traktowana jest priorytetowo. Z kolei zastępca prezesa do spraw medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski podkreślił, że płatnik zawsze zainteresowany jest, by płacić za jakość i efekt leczenia. – Trzeba jednak wypracować standardy – podkreślił.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.