MF czeka na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości o stawce VAT na sprzęt medyczny

Udostępnij:
Ministerstwo Finansów na razie przyjmuje wnioski producentów sprzętu medycznego oraz środowisk medycznych o wydłużenie terminu obowiązywania obecnie niższej niż chce Komisja Europejska stawki VAT na wyroby medyczne. Komisja Europejska jest jednak nieprzejednana w tej sprawie, TS tymczasem jest znany z restrykcyjnego interpretowania prawa.
- Wniosków o wydłużenie terminu obowiązywania niższej, bo 8-procentowej, stawki VAT na wyroby medyczne jest bardzo dużo - mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministerstwa Finansów. - My jednak nie zajmujemy stanowiska przed rozstrzygnięciem tej sprawy w trybunale, którego ustawowy termin wynosi 6 miesięcy od wniesienia wniosku.

Komisja Europejska skierowała wniosek przeciwko Polsce pod koniec września 2013 roku. Oznacza to, że Trybunał w Luksemburgu powinien zająć się nim w marcu 2014 roku. Przegrana spowodowałaby podniesienie stawki VAT na wyroby medyczne do 23 proc., co uderzy w szpitale, które będą musiały drożej kupować sprzęt i wyroby medyczne. Wcześniejsze szacunki mówiły o tym, że wydatki placówek medycznych mogą być wyższe w związku z wyższą stawką VAT nawet o miliard złotych. Komisja Europejska wskazuje jednak, że możliwe jest utworzenie specjalnego funduszu z tytułu wyższych wpływów podatkowych i przeznaczanie go na cele związane ze zdrowiem, także z działalnością szpitali. Komisja nie widzi powodu, dlaczego Polska, która w 2009 r. zgodziła się na restrykcyjne interpretowanie prawa i objęcie podstawową stawką wszystkich wyrobów medycznych do użytku ogólnego, stosuje odstępstwa. Zdaniem komisji, ulga w podatku może obejmować wyroby medyczne związane z niepełnosprawnością i do użytku osobistego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.