MPiPS ws. Karty Dużej Rodziny ... z wyjątkiem aptek

Udostępnij:
W ramach Karty Dużej Rodziny nie zostały zawarte umowy z aptekami, ani nie planuje się takich zawierać – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej.
To odpowiedź na przesłany 4 maja br. apel dotyczący uniemożliwiania przystępowania aptek do Karty Dużej Rodziny.

W piśmie MPiPS informuje, iż Karta Dużej Rodziny jest instrumentem polityki rodzinnej zapewniającym członkom rodzin wielodzietnych korzystniejszy od ogólnie obowiązującego dostęp do towarów, usług lub innych form działalności.

„Do rządowej inicjatywy dla rodzin wielodzietnych, z wyjątkiem aptek, mogą przystępować instytucje publiczne oraz podmioty komercyjne, których towary lub usługi nie są sprzeczne z promowaniem modelu rodziny wielodzietnej oraz jej pozytywnego wizerunku. Należy podkreślić, iż mimo licznych zgłoszeń oraz apeli aptek, z żadną z nich nie została podpisana umowa w sprawie przyznawania uprawnień członkom rodzin wielodzietnych na podstawie Karty Dużej Rodziny” – wyjaśnia resort.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej świadome jest, iż w świetle obowiązujących przepisów nie jest możliwe uczestnictwo aptek w inicjatywie Karta Dużej Rodziny, ponieważ wiąże się to z działaniami promocyjnymi mającymi na celu zachęcenie do skorzystania z ich usług. Działania te, według Ministerstwa Zdrowia, do którego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się o wydanie opinii dotyczącej zawierania z aptekami umów, mogą mieć znamiona prawnie zakazanej reklamy. Również w opinii Głównego Inspektora Farmaceutycznego udział aptek w inicjatywie Karta Dużej Rodziny łączy się z działaniami promocyjnymi na ich rzecz, co stanowi naruszenie art. 94a ustawy – Prawo farmaceutyczne.

„W związku z powyższymi stanowiskami w ramach Karty Dużej Rodziny nie zostały zawarte umowy z aptekami, ani nie planuje się takich zawierać” – stwierdza MPiPS.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.