MZ: chorzy na mukowiscydozę żyją w Polsce krócej niż w Europie Zachodniej

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia na senackiej komisji zdrowia przedstawiło dane, z których wynika, że chorzy na mukowiscydozę żyją w Polsce 10 lat krócej niż w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego tak się dzieje?
Zdaniem prof. Doroty Sands z Zakładu Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie głównym problemem w leczeniu tej choroby w Polsce jest brak dostępu do opieki kompleksowej i wielodyscyplinarnej.

Od 2005 r. w Europie obowiązują standardy leczenia mukowiscydozy. W Polsce - zdaniem prof. Sands - udało się dopiero osiągnąć wczesną diagnozę choroby oraz przeszczepy płuc. Do wdrożenia wciąż pozostaje zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych w szpitalach i poradniach, które umożliwiłyby izolowanie chorych pacjentów, a tym samym zapobieganie zakażeniom płuc, oraz zapewnienie lepszego dostępu do niezbędnych leków, witamin i odżywek. To główne cele, które w opinii Sands, powinny być zrealizowane w ramach wdrażania europejskich standardów leczenia mukowiscydozy.

W Polsce 23 ośrodki leczą pacjentów chorych na mukowiscydozę; największe działają w Rabce, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Anna Skoczylas-Ligocka, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (PTWM) poinformowała, że sytuacja w Instytucie Zdrowia Matki i Dziecka w Warszawie jest dramatyczna (przepełniony oddział z jedną toaletą) dlatego też w porozumieniu z dyrekcją Instytutu planowany jest remont placówki.

W Polsce żyje ok. 2 tys. pacjentów z mukowiscydozą. Polski Rejestr Mukowiscydozy obejmuje ok. 1,6 tys. pacjentów, z czego ponad 1/3 stanowią osoby dorosłe.

Z danych resortu wynika, że w kraju istnieją zaledwie dwa ośrodki spełniające częściowo kryteria opieki nad pacjentami dorosłymi - zlokalizowane są w Poznaniu oraz w Warszawie, jednak posiadają one - jak napisano w informacji MZ - "istotne ograniczenia w zapewnieniu opieki nad chorymi, również w zakresie bazy lokalowej".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.