Mapy potrzeb zdrowotnych po 1 stycznia 2015

Udostępnij:
Ministerstwo zdrowia przygotowuje się do wdrożenia map potrzeb zdrowotnych. Na razie przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie map i chce przeprowadzić konsultacje społeczne do połowy grudnia. Co się zmieni? Wojewodowie będą określać zapotrzebowanie na usługi zdrowotne w danym regionie oraz liczbę niezbędnych łóżek szpitalnych.
Powstaną ogólne mapy potrzeb zdrowotnych i mapy regionalne. Pierwsze mają uwzględniać analizy demograficzne i epidemiologiczne, analizy stanu i wykorzystania zasobów, stanu i prognoz potrzeb zdrowotnych. Mapy regionalne uwzględnią liczbę i strukturę ludności w podziale na powiaty w danym województwie, liczbę urodzeń, gęstość zaludnienia, analizę zgonów i standaryzowany wskaźnik umieralności.

Dane map regionalnych także będą obejmować m.in. liczbę łóżek szpitalnych, ocenę efektywności wykorzystania sprzętu medycznego, analizę udzielanych świadczeń medycznych, czy analizę średniego czasu pobytu u świadczeniodawcy i analizę czasu oczekiwania na świadczenie. Będą sporządzane prognozy dotyczące liczby ludności w poszczególnych powiatach, liczby urodzeń, liczby zgonów, liczby łóżek szpitalnych, liczby osobodni pobytu w szpitalu, czy potrzeb zdrowotnych. Prognozy będą sporządzane na okres 10-15 lat.

Ministerstwo zdrowia przyznało, że w Polsce istnieją poważne nierówności w zdrowiu na poziomie województw i powiatów i dlatego mapy potrzeb zdrowotnych mają posłużyć jako narzędzie do lepszego identyfikowania potrzeb zdrowotnych, prowadzenie okresowych ocen skuteczności podejmowanych działań, wzmocnienie udziału województw w organizacji i zarządzaniu systemem ochrony zdrowia, oraz opiniowanie celowości podejmowania nowych inwestycji w infrastrukturę medyczną na poziomie województw. Mapy mają być narzędziem porównawczym między regionami oraz okresami ich sporządzania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.