Marian Stempniak szefem Polikliniki w Olsztynie

Udostępnij:
Szpital MSW w Olsztynie ma nowego szefa. Placówką lecząca chorych onkologicznie pokieruje Marian Stempniak, w przeszłości dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Nowy dyrektor rozpocznie pracę w Olsztynie 2 grudnia.
- Doświadczenie z Dolnośląskiego Centrum Onkologii będzie szczególnie ważne ze względu na to, że olsztyńska Poliklinika także jest nastawiona na leczenie chorób nowotworowych" - podkreśliła Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW cytowana przez PAP.

Poprzednik Stempniaka Janusz Chełchowski po 10 latach zarządzania lecznicą został odwołany w czerwcu tego roku po przeprowadzonej kontroli najbardziej wówczas zadłużonej placówki ochrony zdrowia w regionie. MSW powołał się na wyniki wizytacji, które nie pozostawiały wyboru jeśli chodzi o decyzję.

Olsztyńska Poliklinika, która podlega MSW, jest największym w regionie ośrodkiem leczącym chorych onkologicznie. Chorzy na raka leczeni są tu od fazy diagnostyki, przez zabiegi operacyjne po leczenie chemio- i radioterapeutyczne. Rocznie szpital leczy ok. 40 tys. ludzi, w tym ponad połowa to pacjenci onkologiczni.

W odpowiedzi na interpelację posła Tadeusza Iwińskiego w sprawie sytuacji w tym szpitalu MSW przyznało, że Chełchowski stracił stanowisko, ponieważ nie dostosował "struktury kosztów do osiąganych przychodów". W piśmie do Iwińskiego datowanym na 27 października resort przyznał, że zadłużenie tego szpitala wynosi 36 mln zł i "nie wynika wyłącznie z nieopłacenia świadczeń ponadlimitowych przez NFZ".
O tzw. nadwykonania kontraktu Poliklinika sądzi się z Funduszem w kilku procesach, które trwają przed olsztyńskim Sądem Okręgowym.

Resort spraw wewnętrznych wymienia dyrektorów w swoich placówkach ochrony zdrowia. Łącznie z pracą pożegnało się 5 zarządzających, czyli co trzeci dyrektor, ponieważ szpitali MSW jest łącznie 17.

- Ocena dyrektorów podmiotów leczniczych MSW jest realizowana przez poszczególne jednostki organizacyjne Departamentu Zdrowia – czytamy w odpowiedzi ministerstwa. -Jednostki te m.in. na bieżąco monitorują oraz oceniają sytuację ekonomiczną podmiotów leczniczych oraz sposób gospodarowania mieniem zakładów opieki zdrowotnej. Sporządzają również sprawozdania i raporty o charakterze wewnętrznym (wykorzystywane przy sprawowaniu bieżącego nadzoru założycielskiego), a także te wynikające z obowiązujących przepisów (np. dokumenty statystyczne), oceniają realizację zadań statutowych, spełnienie przez nie wymagań sanitarno-higienicznych oraz minimalnych norm zatrudnienia personelu medycznego – pisze resort SW.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.