Medyczny drenaż Afryki

Udostępnij:
Dramatyczny wzrost liczby lekarzy przeszkolonych w Afryce Subsaharyjskiej emigrujących do Stanów Zjednoczonych doprowadził do "drenażu mózgów” kilku państw Czarnego Lądu. Takie wyniki badań zostały opublikowane niedawno w PLoS Medicine .
Jak mówi dr Echnaton Tankwanchi, jeden z autorów badań, „temat jest ważny i zarazem kontrowersyjny. Migracja rodzi bowiem określone implikacje dla mieszkańców najmniej rozwiniętych gospodarczo regionów, które – co należy dodać – są regionami najbardziej zaniedbanymi pod względem ochrony zdrowia”.
Zespół, w którym pracował dr Echnaton Tankwanchi przeanalizował dane używane przez American Medical Association – wszystko po to aby zidentyfikować zamieszkałych w USA licencjonowanych lekarzy pochodzących z 28 krajów Afryki Subsaharyjskiej (SSA). Okazało się, że trendy migracyjne wykształconych lekarzy z rejonów SSA wzrosły w ciągu minionej dekady o 40 proc. - Te wzrosty są szczególnie niebezpieczne, bo liczba emigrujących lekarzy niedługo przekroczy łączną liczbę lekarzy w Etiopii, Ghanie, Liberii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii i Zimbabwe. Zdaniem badaczy, Bank Światowy, który finansował badania, powinien teraz zająć się dramatyczną sytuacją i być inicjatorem działań zmierzających do zahamowania zabójczego dla krajów Afryki trendu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.