Medyczny spór bydgosko – toruński: minister wybiera się zbadać sprawę na miejscu

Udostępnij:
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, umówił się na spotkanie z prezydentem Bydgoszczy, Rafałem Bruskim. Datę wyznaczono na środę 6 kwietnia. Rozmowy dotyczyć będą planów oddzielenia bydgoskiego Collegium Medicum od toruńskiej alma mater i powołania w ten sposób nowej uczelni.
W środę w Sejmie najprawdopodobniej odbędzie się I czytanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – informuje Portal Kujawski.

Komitet obywatelski reprezentować będzie poseł Zbigniew Pawłowicz. Inicjatywę poparło ponad 160 tys. obywateli. Może pojawić się wniosek o odrzucenie inicjatywy już po I czytaniu, co zapowiadali wcześniej toruńscy posłowie. Jeżeli Sejm zdecyduje jednak, iż należy dalej pracować nad inicjatywą to trafi ona do komisji.

Prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w przekonuje, że do odłączenia się UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy i utworzenia na tej bazie niezależnej uczelni – dojść nie powinno.
- Przeciwko odłączeniu Collegium Medicum są rektorzy uniwersytetów, szkół wyższych, wielu polityków z ministrem szkolnictwa wyższego na czele oraz środowisko toruńskie. Za odłączeniem opowiada się 160 tys. mieszkańców Bydgoszczy, popiera ich także Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Zdaniem prof. Tretyna, nie ma przeciwwskazań, by w Bydgoszczy powstała kolejna uczelnia medyczna, która oferowałaby studia medyczne. Jest jednak przeciwny, podobnie jak całe środowisko UMK, zmianie obecnego statusu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.