Michał Bulsa relacjonuje spotkanie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy

Udostępnij:
- Potwierdzono, że posiadanie odrębnej umowy cywilnoprawnej na pełnienie dyżurów medycznych jest niedozwolone prawnie - przyznał przewodniczący Porozumienia Rezydentów i dodał, że podczas rozmów poruszano kwestię delegacji.
Michał Bulsa, przewodniczący Porozumienia Rezydentów:
- W piątek (21 lipca) odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów z panem Dariuszem Mińkowskim, zastępcą Głównego Inspektora Pracy oraz panią Haliną Tulwin, dyrektorem departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy. Porozumienie Rezydentów reprezentował Marcin Sobotka i ja. Tematyka spotkania dotyczyła problemów prawa pracy występujących podczas odbywania szkolenia specjalizacyjnego lekarzy w trybie rezydentury. Wśród omawianych spraw na pierwszy plan wysunęły się dwa zagadnienia.

Po pierwsze, problematyka dyżurów medycznych. Szczegółowo omówiono aktualne przepisy prawa pracy oraz przepisy ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dodatkowo zwrócono uwagę na orzecznictwo sądowe w tym zakresie. Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy potwierdzili fakt, że posiadanie odrębnej umowy cywilnoprawnej (na przykład umowa zlecenie) na pełnienie dyżurów medycznych jest niedozwolone prawnie. Niestety, w ramach rutynowych kontroli ten fakt nie był sprawdzany z powodu braku skarg ze strony lekarzy rezydentów do inspekcji. W związku z zasygnalizowaniem problemu, zastępca Głównego Inspektora Pracy zapowiedział pilotażowe kontrole w losowo dobranych szpitalach w celu sprawdzenia skali problemu. W sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w wielu palcówkach możliwe jest przeprowadzenie kontroli ogólnopolskiej. Istnieje duża szansa na zwalczenie plagi odrębnych umów cywilnoprawnych na pełnienie dyżurów medycznych! Aby doszło do szybszego postępu sprawy Państwowa Inspekcja Pracy namawia do zgłaszania tego faktu do Okręgowych Inspektoratów Pracy. Zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy są anonimowe.

Należy zauważyć, że w przepisach prawa pracy nie ma wyodrębnienia lekarza w trakcie specjalizacji w trybie rezydentury. Z tego faktu wynikają następujące wnioski. Lekarz w trakcie specjalizacji w trybie rezydentury jest wg. prawa pracy traktowany jako lekarz w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Związku z powyższym podpisywanie odrębnych umów cywilnoprawnych na pełnienie dyżurów medycznych jest sprzeczne z prawem pracy i stanowi ominięcie prawa pracy. Ogólny zapis występujący w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty nie może być interpretowany szeroko jak ma to miejsce obecnie. Biorąc pod uwagę uzasadnienie wprowadzenia poprawki dotyczącej dyżurów medycznych do ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy zauważyć, że jego intencją nie było tworzenie odrębnych umów cywilnoprawnych przy istniejącym stosunku pracy. Przepis powstał w celu rozróżnienia źródła finansowania a nie umożliwieniu omijania przez podmioty lecznicze prawa pracy. Podmiot leczniczy musi brać pod uwagę wspomniany fakt i przestrzegać prawa pracy. Na korzyść lekarzy rezydentów sąd okręgowy w Gdańsku podtrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego w sprawie dyżurów medycznych. Jest to pierwszy prawomocny wyrok sądu wskazujący, iż w stosunku do lekarzy rezydentów nie wolno stosować odrębnych umów cywilnoprawnych na pełnienie dyżurów medycznych (sygn. akt. VI P 212/15 i sygn. akt. P 129/16).

Drugim poruszanym zagadnieniem była kwestia delegacji. Niestety, dobrych wiadomości w tej kwestii nie możemy przekazać. Według kodeksu pracy pracodawca może ale nie musi opłacić delegacje. Pracodawca musi umożliwić realizowanie programu specjalizacji, co czyni poprzez zwolnienie z pracy. Niektóre podmioty lecznicze aby zachęcić lekarzy do obywania specjalizacji w ich placówce wydają delegacje służbowe. Według Państwowej Inspekcji Pracy nie ma podstaw prawnych i środków prawnych do wyegzekwowania płatnych delegacji dla wszystkich rezydentów. Potrzebna jest zmiana legislacyjna zapisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która zobowiąże podmioty lecznicze do opłacania delegacji lub Ministerstwo Zdrowia musi przeznaczyć środki na realizacje tego działania.

Państwowa Inspekcja Pracy uzasadnia powyższy fakt następującą argumentacją. Szpital jako pracodawca może wysyłać swoich pracowników, w domyśle lekarzy, na szkolenia i opłacać delegacje. Niestety program szkolenia specjalizacyjnego zobowiązuje lekarza do jego realizacji a podmiot leczniczy do umożliwienia jego realizacji. Zatem stroną która wysyła lekarza na szkolenie jest Ministerstwo Zdrowia, które zobowiązuje lekarza do odbycia obowiązkowego kursu a nie pracodawca, który go zatrudnia.

Powyższa argumentacja wydaje się być spójna. Związku z powyższymi faktami Porozumienie Rezydentów wystosuje pismo do Ministra Zdrowia z pytaniem czy są planowane zmiany legislacyjne mogące rozwiązać przedstawiany problem. Należy wskazać, że wiele kursów specjalizacyjnych odbywa się w po za miejscem szkolenia lekarza co naraża go na koszty związane z utrzymaniem po za miejscem zamieszkania, wyżywieniem oraz dojazdem. W tym samym czasie lekarza nie zarobkuje co powoduje, że utrzymuje się tylko z podstawy pensji która wynosi obecnie 70 procent średniej krajowej. Fakt ten zostanie podkreślony w piśmie do Ministra Zdrowia.

Spotkanie odbywało się w przyjaznej atmosferze. Porozumienie Rezydentów będzie współpracowało z Państwową Inspekcją Pracy w celu polepszenia warunków pracy lekarzy w trakcie specjalizacji. Następne spotkanie zaplanowano na koniec 2017 roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.