Miliardy z leków onkologicznych XXII wieku

Udostępnij:
Giganci: firmy Merck & Co, Bristol-Myers Squibb Co i Roche Holding AG zjednoczyły się na wojnie o eksperymentalne leki nowej generacji. Do niszczenia komórek nowotworowych preparaty XXII wieku mają wykorzystywać system immunologiczny człowieka.
Zdaniem analityków Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologii Klinicznej, nowe terapie mają w sobie trudny do wyobrażenia potencjał leczniczy oraz biznesowy, bo rynek innowacyjnych terapii będzie liczony w setkach miliardów dolarów. Jak wielki to potencjał, powinniśmy się dowiedzieć już 31 maja, gdy zostaną ogłoszone wyniki badań remisji nowych preparatów.

Do opracowywania nowych terapii koncerny zmobilizowało wygasanie ochrony patentowej wielu leków onkologicznych oraz sukces firmy Bristol-Myers, w której laboratoriach powstał lek na czerniaka Yervoy. – Jeśli wyniki badań klinicznych nad preparatami immunologicznymi zakończą się sukcesem, zainicjujemy nowy paradygmat leczenia nowotworów – mówi wiceprezes Mercka, Gary Gilliland.

Zdaniem klinicystów, w ciągu roku okaże się, czy nowe leki w znaczący sposób przedłużają oczekiwany okres przeżycia. W ciągu dekady dowiemy się, czy preparaty mają znaczący i celowany wpływ na procesy genetyczne, hamując niekontrolowany wzrost komórek nowotworowych.

Warto przy okazji przypomnieć, że Yervoy Bristol-Myers był pierwszym lekiem, który w znaczący sposób wydłuża okres przeżycia pacjentów w zaawansowanym stadium czerniaka.

Niebagatelna jest też stawka, o jaką toczy się gra. Przykładem jest Avastin (stosowany w leczeniu m.in. raka okrężnicy, odbytnicy z przerzutami i rozsianego raka piersi), który przyniósł w zeszłym roku producentowi, firmie Roche, 5,8 mld USD dochodów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.