Milioner - rodak zza oceanu chce uruchomić w Polsce zagłębie biotechnologiczne

Udostępnij:
Prof. Waldemar Priebe ruszył po sukces za oceanem tydzień przed stanem wojennym. Po latach chce zbudować nad Wisłą biotechnologiczne zagłębie regionu.
Jak opisuje „Puls Biznesu” odmowa wydania paszportu przed wyjazdem na stypendium naukowe do USA na początku lat 80. ubiegłego wieku omal nie przekreśliła zagranicznego sukcesu prof. Waldemara Priebe. Bilet dla czteroosobowej rodziny, datowany — jak się później okazało — na tydzień przed ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego, został jednak wykorzystany. Amerykański sen mógł się spełnić.

— To bardzo dobry chemik leków, jeden z nielicznych Polaków, którzy mogą pochwalić się zagranicznymi sukcesami w obszarze innowacyjnych projektów — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes biotechnologicznej Selvity. Dziś prof. Priebe współdecyduje za oceanem, do kogo popłyną miliony na nowatorskie przedsięwzięcia, z kasy rządu Stanów Zjednoczonych. Zna go również biznes za wielką wodą. Polski wynalazca jest założycielem pięciu amerykańskich firm farmaceutycznych — w tym Argus Pharmaceuticals (później Aronex Pharmaceuticals), Reata Pharmaceuticals i Moleculin.

-Słynny badacz, który pracuje obecnie nad kilkoma lekami przeciwnowotworowymi, nie planuje powrotu do Polski, ale ojczyzna wciąż jest mu bliska. Doświadczenie zdobyte w USA chce wykorzystać, by zbudować nad Wisłą biotechnologiczne zagłębie regionu – pisze gazeta.

— Oczywiście z pomocą polskich naukowców i dzięki współpracy polsko-amerykańskiej — zastrzega Waldemar Priebe. Zdaniem profesora, Polska powinna pójść drogą na skróty. — W USA budowanie zaplecza biotechnologicznego trwało kilkadziesiąt lat. Polska nie ma tyle czasu, a zaczynając od zera, trudno będzie jej osiągnąć podobny sukces, zważywszy, że opracowanie innowacyjnego leku zajmuje kilkanaście lat i wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Przyspieszenie może nadać współpraca z firmami z USA, które mają wiele projektów znacznie bardziej zaawansowanych, a tym samym mniej ryzykownych.

Polskie firmy mogą wykupić licencję na opracowywany produkt, obejmującą np. Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje Bliskiego Wschodu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.