Ministerstwo Zdrowia odrzuca postulaty NRL w sprawie specjalizacji

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia odrzuciło postulaty Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie specjalizacji. Wątpliwości NRL dotyczyły powiększenia liczby specjalizacji oraz możliwości uzyskania niektórych z nich wyłącznie przez lekarzy posiadających specjalizację II stopnia. Resort odrzuca te zastrzeżenia powołując się na przykład brytyjski i rumuński.
Czego chciała rada? -Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia znaczne zwiększenie liczby specjalizacji lekarskich w porównaniu ze stanem dotychczasowym – czytamy w komunikacie NRL.

Ministerstwo nie zgadza się z ta oceną i w obronie swoich pomysłów przytacza przykład rumuński, gdzie specjalności jest znacznie więcej. -W odniesieniu do opinii dotyczącej zwiększenia liczby specjalizacji lekarskich w porównaniu ze stanem dotychczasowym uprzejmie informujemy, że liczby specjalizacji dostępnych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej oraz w innych krajach znacznie różnią się między sobą – czytamy w piśmie ministerstwa. I dalej: analizując dokument sporządzony przez General Medical Council można stwierdzić, że liczba specjalizacji podstawowych w państwach Unii Europejskiej waha się od ponad 30 - w Holandii, do ponad 60 - w Wielkiej Brytanii (w Polsce 40). Największa liczba specjalizacji szczegółowych występuje w Rumunii - ponad 70, natomiast najmniejsza w Niemczech - ok. 10 (w Polsce 28). W wielu krajach, tj. Holandii, Estonii, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Irlandii i we Włoszech kształcenie specjalizacyjne odbywa się wyłącznie w ramach specjalizacji podstawowych. Największa, łączna liczba specjalizacji (szczegółowych i podstawowych) jest w Rumunii - ponad 130.

-Obecnie, zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, liczba specjalizacji lekarskich w Polsce zwiększyła się z 68 do 77 – pisze ministerstwo.

Wątpliwości NNRL wzbudziło też wprowadzana przez ministerialne rozporządzenie możliwości „uzyskiwania niektórych specjalizacji wyłącznie przez lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny”.

Tu także ministerstwo nie podzieliło zdania rady. -Odnosząc się do kwestii możliwości uzyskiwania niektórych specjalizacji wyłącznie przez lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny uprzejmie informujemy, że upoważnienie zawarte w art. 16x ust. ł pkt 2 ww. ustawy dało Ministrowi Zdrowia możliwość określenia szczegółowego sposobu odbywania szkolenia specjalizacyjnego, w tym przez lekarzy posiadających I lub II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty – pisze ministerstwo w swoim piśmie. -Należy podkreślić, że stosowne przepisy w tym zakresie uzyskały akceptację Rządowego Centrum Legislacji dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.