NFZ limituje świadczenia dla niewydolnych oddechowo

Udostępnij:
Aż 10 z 16 oddziałów NFZ nie traktuje wentylacji mechanicznej jako świadczenie ratujące życie. Limituje zapłatę za te usługi i zalega w skali kraju 4 mln zł za 2014 rok za chorych, którzy muszą być podłączeni do respiratora.
Aż 10 z 16 oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia nie traktuje pomocy niewydolnym oddechowo, jako "świadczenia ratującego życie" i pieniądze na pomoc są limitowane. Tak działa również wielkopolski oddział NFZ. Co to oznacza? Po prostu: jeśli jakiś chory wymaga respiratora, a limit już się skończył to NFZ za niego nie zapłaci. Pacjent ma umrzeć?

Jak informuje Głos Wielkopolski, Robert Suchanke, prezes Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej mówi, że w Wielkopolsce jest 42 pacjentów, którzy są utrzymywani przy życiu tylko i wyłącznie dzięki dobrej woli lecznic albo ich... naiwności i wierze, że NFZ kiedyś zapłaci za pomoc. Jak wynika z danych Związku, NFZ w skali kraju zalega z zapłatą za takich chorych w sumie ponad 4 miliony złotych za 2014 rok. A tylko za styczeń bieżącego roku kwota zadłużenia wynosi 2,5 miliona złotych. Wielkopolski NFZ zalega prawie 230 tysięcy złotych za 2014 rok.

Eksperci cytowani przez gazetę wypowiadają się jednoznacznie, że wentylacja mechaniczna nie może być limitowana.

- Stosowana jest u osób ze skrajnie zaawansowanymi schorzeniami układu oddechowego, gdy inne metody są niewystarczające - podkreśla Szczepan Cofta, wojewódzki konsultant w dziedzinie pulmonologii w Wielkopolsce i ostro komentuje: - Jeśliby ktoś miały wątpliwości czy należy płacić za wszystkie te procedury, świadczyłoby to o skrajnej niekompetencji medycznej.

W równie krytycznym tonie wypowiada się Aleksander Barinow-Wojewódzki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. - Jednoznacznie jest to procedura ratująca życie i musi być traktowana jako nielimitowana - przyznaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.