NFZ ogranicza dostęp do ZIP przedstawicielom ustawowym

Udostępnij:
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o wyjaśnienia do resortu zdrowia w sprawie ograniczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia prawa do informacji o wykonywanych świadczeniach medycznych osobom ubezwłasnowolnionym, niepełnosprawnym, czy obłożnie chorym oraz dzieciom. NFZ odmawia rejestracji w ZIP ich przedstawicielom ustawowym.
Zintegrowany Informator Pacjenta ma służyć informacji o udzielanych świadczeniach opieki zdrowotnej oraz ich kosztach. Każdy uprawniony do świadczeń może uzyskać w NFZ login i hasło, za pomocą którego może sprawdzić jakie usługi medyczne pobrał oraz ile kosztowały płatnika. ZIP to narzędzie informatyczne, które służy weryfikacji zgodności informacji o chorobach pacjenta i lekarza. Przyczynił się także to wykrywania nadużyć po stronie medyków i stomatologów, którzy rejestrowali w systemie świadczenia faktycznie nie udzielone.

NFZ wydał już ponad milion loginów i haseł do systemu, a jego wprowadzeniu towarzyszyła szumna akcja informacyjna i zachęty, aby zgłaszać się po dostęp. Teraz okazuje się, że nie wszystkie grupy chorych mogą z niego skorzystać, bo NFZ w sobie właściwy sposób interpretuje przepisy i nie wydaje loginów przedstawicielom ustawowym dzieci, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Tymczasem zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Przyjęty przez Narodowy Fundusz Zdrowia sposób działania spowodowany jest w opinii Rzecznika m.in. tym, że konto dziecka w ZIP nie stanowi indywidualnego konta, lecz jest powiązane technicznie z kontem osoby, która zgłosiła dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Opisany sposób prowadzenia kont małoletnich może powodować ograniczenia w wykonywaniu władzy rodzicielskiej i niezasadnie pozbawiać rodziców dostępu do informacji medycznych, w tym o udzielonych świadczeniach zdrowotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie oraz podjęcie odpowiednich działań, które zapewnią pełne respektowanie prawa wszystkich świadczeniobiorców do informacji.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że jest grupa osób, które mogą skorzystać z systemu jedynie przez przedstawiciela ustawowego, ponieważ nie są w stanie uczynić tego samodzielnie. I im się informacji odmawia. To właśnie osoby ubezwłasnowolnione, obłożnie chorzy, czy wreszcie niepełnosprawni. Rzecznik zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy nie wyłączają możliwości udostępnienia informacji świadczeniobiorcy działającemu przez przedstawiciela ustawowego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.