NFZ podał dane o legalnych aborcjach. Ich liczba wzrosła o 30 proc.

Udostępnij:
Legalnych aborcji w ubiegłym roku fundusz rozliczył 1812. W porównaniu z 2013 r. liczba zabiegów wzrosła o ponad 540. Prawo do aborcji przysługuje matkom w ściśle określonych prawem warunkach. Obrońcy życia złożyli kolejny projekt ustawy zakazującej aborcji całkowicie.
Aborcja, zgodnie z obowiązującym prawem jest dozwolona w kilku przypadkach. W sytuacjach skrajnych, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony lub nieuleczalnie i śmiertelnie chory, matka może jednak zdecydować się na przerwanie ciąży. Przysługuje matce także wówczas, gdy dalsze utrzymywanie ciąży zagraża jej życiu lub zdrowiu. Także jest dozwolona w przypadkach, gdy ciąża jest następstwem popełnienia czynu zabronionego.

Prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie wyjaśnia, że rozliczone aborcje dotyczą przede wszystkim przypadków, w których płód był ciężko chory.

Polscy obrońcy życia złożyli w Sejmie kolejny obywatelski projekt ustawy, która wprowadza całkowity zakaz aborcji. Poprzednie inicjatywy zostały odrzucone przez większość posłów.

– Tym razem chcemy całkowicie zmienić ustawę. Nosiłaby ona tytuł: Ustawa o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia. Wyrzucamy z niej wszystkie przesłanki do aborcji, mówimy o pełnej ochronie życia. Każde dziecko ma prawo do życia, niezależnie od tego, w jakich warunkach się pocznie i czy będzie zdrowe. Traktujemy dzieci podmiotowo, obejmujemy wszystkie ochroną, nie dzielimy na lepsze i gorsze – powiedziała Onetowi Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji".

Jej zdaniem, aborcja nie powinna być stosowana nawet wówczas, gdy płód jest śmiertelnie i nieuleczalnie chory.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.