NFZ przedstawił projekty zarządzeń pakietu onkologicznego

Udostępnij:
NFZ opublikował projekty zarządzeń dot. pakietu onkologicznego i kolejkowego. Zawierają one m.in. zasady finansowania diagnostyki i leczenia onkologicznego w ramach tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej.
-Narodowy Funduszu Zdrowia opublikował na swojej stronie internetowej projekty zarządzeń dotyczących określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie leczenia szpitalnego, leczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz chemioterapii - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Świadczeniodawcy realizujący leczenie pacjentów z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego będą musieli zagwarantować pacjentowi terminową i kompleksową realizację świadczeń onkologicznych - rozumianą jako zapewnienie możliwości udzielania świadczeń zabiegowych, chemioterapii oraz radioterapii onkologicznej, czy medycyny nuklearnej, odpowiednio w trybie hospitalizacji, leczenia jednego dnia i ambulatoryjnym. Oznacza to możliwość udzielania wszystkich świadczeń +pod jednym dachem+ jak i w ramach umów o współpracy lub podwykonawstwo" - podkreślił NFZ w informacji nt. zarządzenia dot. leczenia szpitalnego.

Według gazety fundusz zaproponował m.in. nowy mechanizm rozliczania tzw. zakresu skojarzonego nielimitowanego. Jak wyjaśnia NFZ, oznacza to, że w umowie zostaną wyodrębniane środki przeznaczone wyłącznie na realizację wskazanych produktów w ramach pakietu onkologicznego, a kwoty z tytułu realizacji tych świadczeń będą mogły być zwiększane. Jednocześnie NFZ podkreślił, że "pełna stawka za diagnostykę onkologiczną będzie przysługiwała tylko tym świadczeniodawcom, którzy terminowo i kompleksowo zdiagnozują pacjenta".

Jak informuje NFZ, mechanizm finansowania świadczeń onkologicznych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie miał zastosowanie w przypadku świadczeniodawców spełniających warunki, określone w rozporządzeniu MZ ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Dodatkowo utworzono nowe produkty służące m.in. do rozliczenia opracowywania przez konsylium planu leczenia chorych na raka oraz koordynacji procesu terapeutycznego przez wyznaczonego koordynatora.

W zakresie radioterapii wprowadzono możliwość finansowania noclegu pacjentów poza oddziałem szpitalnym, w przypadku gdy hospitalizacja nie jest niezbędna; wprowadzono nowy produkt i nową wycenę w wysokości około 156 zł za osobodzień. Zwiększono też wycenę leczenia pacjentów z powikłaniami po radioterapii do kwoty około 468 zł i, jak podkreśla NFZ, jest to stawka wyższa niż obecnie obowiązująca za hospitalizację do radioterapii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.