NFZ rozwiązał umowę, bo pobierano opłaty za świadczenia gwarantowane

Udostępnij:
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ rozwiązał umowę z Sensor Cliniq Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. w zakresie okulistyka – hospitalizacja planowa. Przyczyną wypowiedzenia było pobieranie opłat za świadczenia gwarantowane.
Jak informuje Mazowiecki NFZ w 1547 przypadkach pacjenci potwierdzili, że w 2012 r. mieli wykonany u świadczeniodawcy zabieg operacyjny zaćmy i dokonali na jego rzecz wpłaty o łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł.
Sprawą zajęto się w związku ze skargą, z której wynikało, że pacjentka częściowo sfinansowała świadczenie gwarantowane. MOW NFZ na przełomie marca i kwietnia br. przeprowadził u świadczeniodawcy kontrolę doraźną w zakresie okulistyka – hospitalizacja planowa. Jej wyniki potwierdziły informacje zawarte w skardze. Skarga oraz wyniki kontroli były podstawą dla MOW NFZ do zwrócenia się do pacjentów, którzy mieli w 2012 r. zabieg operacyjny zaćmy we wspomnianej placówce, z prośbą o informację w zakresie udzielonych im świadczeń. Wysłano 3336 ankiet.
Analiza ankiet zwrotnych wskazała, że we wspomnianych przypadkach nastąpiła dopłata do świadczenia gwarantowanego polegająca na sfinansowaniu soczewki. Chociaż przedstawione przez pacjentów rachunki wskazują, że opłata została wniesiona za badanie diagnostyczne lub „usługę medyczną”, to według oświadczeń pacjentów zawartych w 1081 ankietach, była to zapłata za soczewkę. Zdaniem Funduszu jest to dowód, że opłaty nie były wnoszone za usługi dodatkowe, ale za świadczenia gwarantowane będące przedmiotem umowy.
To nie pierwszy przypadek zerwania przez MOW NFZ umowy z powodu tzw. podwójnego finansowania. W kwietniu br. mazowiecki NFZ rozwiązał umowę z Centrum Ortopedycznym Technik Mini Inwazyjnych Szpital „OSTEON” im. Prof. Jerzego Jasielskiego w Legionowie. Podstawą prawną decyzji był § 36 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów, z godnie z którym dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu ma prawo rozwiązać umowę w przypadku wielokrotnego przedstawiania przez świadczeniodawcę nieprawdziwych lub niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, będących dla płatnika podstawą ustalenia kwoty należności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.