NIK nie wybuduje szpitala w Gnieźnie. Czy zdefraudowano 8 milionów?

Udostępnij:
Rozbudowa szpitala w Gnieźnie pomimo zaangażowaniu 8 mln środków publicznych nadal znajduje się na początkowym etapie. NIK podczas przeprowadzonej tam kontroli stwierdziła wiele nieprawidłowości. Po analizie materiału dowodowego NIK rozważa skierowanie zawiadomień do prokuratury, do rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Uwagi dotyczą także powiatu gnieźnieńskiego, który nieskutecznie nadzorował przygotowanie, przebieg i finansowanie rozbudowy Szpitala.

"Przed przystąpieniem do rozbudowy Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, brakowało sprecyzowanej koncepcji rozbudowy i rzeczowego rozmiaru inwestycji. Zasadnicze zmiany, uwzględniające sugestie i opinie pracowników Szpitala zostały wprowadzone dopiero po wyłonieniu projektanta. W efekcie ostateczna koncepcja znacznie odbiegała od pierwotnej i uwzględniała budowę wcześniej nieplanowanych: oddziału ratunkowego, oddziału intensywnej terapii, laboratorium diagnostycznego oraz oddziału przyjęć. Wskutek wprowadzonych zmian, powierzchnia użytkowa rozbudowywanego szpitala zwiększyła się niemal o 100 proc. (z 4000 m² do 7924 m²), a kubatura budynku aż o 700 proc. Jak wykazały więc wyniki kontroli w ostatecznym rozrachunku koncepcję rozbudowy Szpitala opracował nie inwestor (Szpital), ale projektant, współpracując przy tym z ordynatorami poszczególnych oddziałów szpitalnych i kierownikami medycznych komórek organizacyjnych" - czytamy w informacji NIK.

Problemy zaczęły się już podczas prac nad kolejnymi wersjami budowy, bo już na etapie wyłonienia wykonawcy projektu rozbudowy, nie zadbano też o określenie zasad i warunków pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją projektu.

"Nadzór inwestorski nad pracami budowlanymi oraz nad koordynacją prac pozostałych inspektorów, powierzono osobie, która nie spełniała określonego wcześniej warunku posiadania nieograniczonych uprawnień konstrukcyjno-budowlanych, nie posiadała także uprawnień do nadzorowania prac w obiektach budowlanych obejmujących skomplikowane instalacje i urządzenia sanitarne i elektryczne, jakie bez wątpienia występują w obiektach takich jak szpital. Ponadto Szpital nie zapobiegł rozpoczęciu niektórych prac budowlanych bez pozwolenia na budowę, a udzielając zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy w trybie niekonkurencyjnym (koncepcja z 2013 r.), naruszył przepisy dot. zamówień publicznych" - zauważa dalej NIK.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie także niewłaściwie prowadziło działania nadzorcze, które ograniczały się do analizy sprawozdań i informacji, przekazywanych przez dyrektora Szpitala.

"Warto podkreślić, że działalności Szpitala i przebiegu inwestycji nie kontrolowano, pomimo zaangażowania w projekt niemal 2 mln zł z budżetu powiatu, a także mimo licznych sygnałów o problemach związanych z realizacją inwestycji" - stwierdzili kontrolerzy.

Rozbudowa miała być planowo zrealizowana przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej, na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2009 r. Ze względu na rażące odstępstwa w zakresie jakości wykonywanych prac konstrukcyjnych oraz wykonanie robót budowlanych niezgodnie ze sztuką budowlaną, w kwietniu 2012 r. Zarząd Województwa bez wypowiedzenia rozwiązał umowę ze Szpitalem. W konsekwencji, Szpital został zmuszony do zwrotu 3,4 mln złotych (zaliczka wraz z odsetkami).

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, NIK analizuje zgromadzony materiał dowodowy i rozważa skierowanie zawiadomień do prokuratury, do rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obecnie NIK oczekuje od Starosty oraz dyrektora Szpitala nadesłania informacji o sposobie realizacji wniosków pokontrolnych, dotyczących ustalenia sposobu zakończenia inwestycji oraz rozliczenia dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.