NRL negatywnie opiniuje obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Udostępnij:
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wypowiedziało się w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Po zapoznaniu się z nim opiniuje go negatywnie.
Przedmiotowy projekt w zakresie zasadniczych rozwiązań jest tożsamy z poselskim projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw w brzmieniu przyjętym w sprawozdaniu z dnia 15 lipca 2015 r. przez podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw – można przeczytać w wydanym stanowisku.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podtrzymuje uwagi zgłoszone w swoich stanowiskach Nr 6/15/P-VII z dnia 30 stycznia 2015 r. oraz Nr 35/15/P-VII z dnia 10 lipca 2015 r., przesłanych na ręce zastępcy szefa Kancelarii Sejmu.

Prezydium NRL nie podważa celowości ustawowej regulacji zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Jednakże podważa zasadność uznania zawodu fizjoterapeuty za zawód samodzielny i w związku z tym rozwiązania projektujące samodzielność fizjoterapeuty przejawiającą się w dokonywaniu kwalifikacji, wykonywaniu badań, programowaniu procesu leczenia (zabiegów), dobieraniu, dostosowywaniu i zlecaniu wyrobów medycznych i środków pomocniczych, kontrolowaniu efektywności procesów fizjoterapii, czy wreszcie wydawaniu zaświadczeń i opinii odnośnie do stanu funkcjonalnego pacjentów czy prowadzonego procesu fizjoterapii.

Ocena zdrowotna pacjenta należy immanentnie do zawodu lekarza i to tylko lekarz, w porozumieniu z pacjentem, może, po zbadaniu i ocenie stanu zdrowia pacjenta, decydować o zlecanych metodach terapii. Fizjoterapeuta jest jednym z zawodów, który zlecenia osoby uprawnionej osoby – lekarza, ma realizować.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.