Na Litwie też mają problem ze szpitalami. Lekarstwo? Likwidacja.

Udostępnij:
Usługi medyczne na Litwie są coraz trudniej dostępne. Powód? Likwidacja małych szpitali i wymuszanie na chorych dojazdu do tych funkcjonujących w większych ośrodkach. Na Litwie w ostatnim czasie zamknięto lub dołączono do innych 43 instytucje zdrowia.
Jak podaje Kurier Wileński w kraju nad Niemnem trwa tzw. rozwój sieci szpitalnych. Przeprowadzono już trzy pierwsze etapy naprawy ochrony zdrowia. Rezultat? Likwidacja lub połączenie z innymi 43 instytucji zdrowia, w 14 rejonowych szpitalach zamknięto wydziały położnicze, a w 10 zlikwidowano wydziały chirurgiczne.Zostało też scentralizowane zarządzanie pogotowiem ratunkowym.

Minister zdrowia Litwy, Rimantė Šalaševičiutė, zapewnia, że reforma jest prowadzona z myślą o pacjentach, którzy powinni otrzymać bardziej fachową pomoc w placówkach wyspecjalizowanych. Jednak jak punktuje Kurier Wileński, na wizytę u kariologa w republikańskim szpitalu w Santoryszkach czeka się 3-4 miesiące.

W najbliższym czasie ma być przeprowadzony czwarty etap „modernizacji” systemu medycznego. Na czym ma polegać? Oczywiście na gwałtownym zmniejszeniu poszczególnych wydziałów albo całych szpitali rejonowych, o czym mają zadecydować samorządy lokalne. Czyli samorząd będzie tą gilotyną, która „zetnie” istnienie tych placówek , które świadczyły pomoc na miejscu, a pacjent nie musiał tracić czasu na dojazd do dużych „fabryk” zdrowia. A przecież pieniądze za tego pacjenta w małym, czy też dużym szpitalu szły z tej samej puli — Kasy Chorych - informuje Kurier Wileński.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.