Na ile NFZ wyceni radioterapię protonową?

Udostępnij:
Do końca kwietnia zostaną opracowane wskazania medyczne, u których chorych na raka stosować najnowocześniejszą terapię protonową. W Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie kończy się budowa dwóch stanowisk do naświetlań protonami, które uderzają jedynie w chore komórki rakowe, omijając zdrowe tkanki. Ile za leczenie zapłaci NFZ?
Prof. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej liczy na konsensus w sprawie kosztów. Kluczowe jednak tu jest zawężenie stosowania radioterapii protonowej, aby płatnik tego nie zakwestionował. Prof. Dziadziuszko ma przygotować rekomendacje w tej sprawie.

Na razie wciąż nie wiadomo, ile za terapię zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest duże ryzyko, że wycena nie będzie znana do października, a wtedy na przyjęcie pacjentów gotowy ma być ośrodek w krakowskich Bronowicach. Żadna z instytucji - ani NFZ, ani Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji nie ocenia na razie terapii protonowej pod względem kosztów.

Przy tego typu radioterapii, za pomocą wiązki protonów, lekarz jest w stanie zniszczyć komórki nowotworowe, oszczędzając zdrową tkankę, co wiąże się z mniejszym ryzykiem skutków ubocznych. Jak zapewniają eksperci metoda jest skuteczna w ponad 90 proc., a zabieg jest bezbolesny.

Pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie Centrum Cyklotoronowe-Bronowice ma przyjmować 700 pacjentów rocznie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.